Uzan'ın medya şirketleri için bu hafta ilana çıkılıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu'na ait medya şirketlerinin satışı için ilana çıkıyor. Edinilen bilgiye göre, başta Star TV ve Star gazetesi olmak üzere tüm medya şirketleriyle ilgili ilanlar bu hafta içinde Resmi Gazete'de yayımlanacak.

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu'na ait medya şirketlerinin satışı için ilana çıkıyor. Edinilen bilgiye göre, başta Star TV ve Star gazetesi olmak üzere tüm medya şirketleriyle ilgili ilanlar bu hafta içinde Resmi Gazete'de yayımlanacak. Resmi Gazete'nin gündeminin dolu olmaması durumunda ilanların iki gün içinde yayımlanabileceği ifade ediliyor.
TMSF'ye yakın kaynaklar Star Televizyonu ve radyosu ile Star gazetesinin de bulunduğu medya grubunun satışından 300 milyon dolar tutarında gelir hedeflendiğini ifade ediyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayladığı 5343 sayılı Kanun, şirketlerin ve malların 'iktisadi bütünlük' içinde satışına imkân vermesine rağmen medya şirketleri daha çok gelir getireceği düşüncesiyle gelen tekliflere göre parça parça satılabilecek.
Çokuluslu şirketler ilgileniyor
Yabancıların TV şirketlerinde hissedarlık oranı yüzde 25 ile sınırlı olmasına rağmen, TMSF'ye, gruba ait Star ve diğer televizyonlar için çok sayıda yabancı yatırımcısı başvurdu. Şirketler hakkında TMSF'den bilgi alan yabancı yatırımcılar arasında Alman, Fransız, Amerikalı ve Kanadalılar ile Lüksemburg merkezli çokuluslu şirket SBS de var. Medya şirketleriyle ilgilenen yerli yatırımcıların sayısı da altı olarak belirlendi. Böylece henüz ilana çıkmadan, ihaleye çıkmadan medya grubuna gelen teklif sayısı 11 olarak şekillendi.
TMSF yetkililerinden edinilen bilgiye göre ilanlarla satış takvimi başlayacak. İlanların çıkmasından sonra alıcılar şartnameleri alacak ve ön yeterlilikleri incelenecek. Ön yeterliliği bulunanlara şirketlerde oluşturulacak bilgi odasına girme hakkı verilecek. Ardından kapalı zarfta teklifler alınacak. Bu teklifler, daha sonra komisyon huzurunda kamuya açık ve şeffaf bir şekilde açılacak ve TMSF tarafından açık artırma usulü ihale yapılacak.
Açık artırmada en yüksek teklifi veren ihaleyi alacak, ancak ihalenin satışının onayı TMSF Fon Kurulu tarafından yapılacak. İlanların yayımlanmasından satışın tamamlanmasına kadar ise 130 günlük takvim belirlendi.