'Uzan'ın nakit önerisi yok'

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, önceki gün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile görüşen Cem Uzan'ın borçları konusunda nakit ödeme önerisi değil, yalnızca bazı varlıkların satışında kolaylaştırma sağlayacak protokol önerdiğini söyledi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, önceki gün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ile görüşen Cem Uzan'ın borçları konusunda nakit ödeme önerisi değil, yalnızca bazı varlıkların satışında kolaylaştırma sağlayacak protokol önerdiğini söyledi. Uzan'ın TMSF'ye 1 milyar dolar peşin ödeme, geri kalan borcu için de 12 yıl vadeli ödeme planı sunduğuna dair haberlerin anımsatılması üzerine Şener, Cem Uzan'ın nakit ödeme önerisi getirmediğini söyledi. Şener, "Uzan, yönetimi ve denetimi Fon'a geçen bazı varlıkların satışında kolaylık sağlayabileceğini, bu bağlamda bir protokol oluşturulmasını önermiş" dedi.
Bu arada, Cem Uzan'ın TMSF yöneticileri ile görüşmede, kendisinde 1 milyar dolar bulunmadığını en fazla 2-3 milyon dolarının olduğunu söylediği öğrenildi. Yetkililerin, bu paranın Kemal Uzan'da olabileceğini hatırlatması üzerine de, "Benim babamla aram bozuk. Zaten o da böyle bir borcu olduğunu kabul etmiyor" yanıtını verdiği belirtiliyor. Cem Uzan'ın görüşme sonrasında TMSF'nin teklifi olumlu karşıladığı yönündeki sözleri üzerine dün TMSF'den yapılan açıklamada da, Cem Uzan'ın planının 1 milyar dolar peşin ve nakit ödemeyi içermediği belirtilerek, "TMSF, samimi uzlaşma tekliflerini memnuniyetle karşılamaktadır. Ancak Uzan, halen TMSF tarafından yasalar çerçevesinde el konulan şirketlerin satış bedelinin ve geçmişteki satışlardan elde edilen miktarların peşinat olarak kabulünü istemektedir" denildi.