Uzan'ın Standart'ı artık Assan'ın

Uzan Grubu'nun kamuya olan 7.5 katrilyonluk borcu nedeniyle satışa çıkarılan Standart Alüminyum Fabrikası'nı 62 milyon 750 bin YTL'ye, Kibar Holding iştiraki Assan Galvaniz A.Ş. satın aldı.

İZMİT - Uzan Grubu'nun kamuya olan 7.5 katrilyonluk borcu nedeniyle satışa çıkarılan Standart Alüminyum Fabrikası'nı 62 milyon 750 bin YTL'ye, Kibar Holding iştiraki Assan Galvaniz A.Ş. satın aldı. TMSF bünyesinde bulunan Standart Alüminyum fabrikasında yapılan ihaleye beş firma katıldı.
62.7 milyon YTL'de kaldı
Fon Finansal Kiralama'nın (FFK) 50 milyon YTL ile başlattığı ihalede, bu firma ile Assan Galvaniz arasında çekişme yaşandı. Adını açıklamadığı bir yatırımcı adına ihaleye katılan FFK, Assan Galvaniz'in 62 milyon 250 YTL'lik teklifi üzerine, yatırımcıyı aradı. Görüşmesi sonrasında FFK, 62 milyon 750 bin YTL'nin üzerine çıkmadı.
Kibar Holding Dış Ticaret Koordinatörü Haluk Kayabaşı, ihale sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Bu büyük tesisi bünyemize ve ülkemize kazandırıp, kendi mevcut tesisimiz gibi üst düzey teknolojiyle işleteceğiz. Fabrikanın elektrik, elektronik tesisatlarının tamamı yenilenecek. 20 milyon dolarlık yatırımda bulunacağız. 120 bin ton olan kapasitemiz, bu tesis ile 155 bin tona çıkacak."
İhaleye, Assan ve FFK'nın yanı sıra Şahinler Metal Sanayi A.Ş, Diler Demir Çelik Endüstri Ticaret A.Ş ve kendi adına Şerafettin Dinçer katıldı.