Uzan'ın yeni avukatı eski davayı kaybetti

Uzan'ın yeni avukatı eski davayı kaybetti
Uzan'ın yeni avukatı eski davayı kaybetti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tüm uluslararası davaların Türkiye lehine sonuçlandığını dile getirdi.

Uzanların yeni avukatı Volterra Fietta'nın savunduğu Alaplı davasında uluslararası tahkim mahkemesi Türkiye lehine karar verdi.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bir dava daha kazandı. Libananco, Aktaş Elektrik gibi davalardan sonra şimdi de Alaplı Elektrik davası kazanıldı. Hollandalı bir firma tarafından 2002 yılında ICSID (Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıkları Çözüm Merkezi) nezdinde açılan davada Enerji Bakanlığı’ndan 100 milyon dolar tazminat isteniyordu. Alaplı davasının avukatı son dönemde Cem Uzan ismiyle gündeme geldi. Uzan, Libananco davasını kaybettikten sonra temyiz için Volterra Fieatta şirketi ile anlaşmıştı. Volterra Fietta şirketi Alaplı davasını yürütüyordu. 

250 milyar dolar isteniyordu
Bakan Yıldız, dava sonucu ile ilgili olarak, “Bizden önceki hükümetler döneminde yaşanan sıkıntıların sonucu ortaya çıkan davaları lehimize sonuçlandırmaya devam ediyoruz. Daha önce; Libananco, Aktaş Elektrik, Kanel Kangal Elektrik, Temzet Elektrik tarafından açılan davalar Bakanlığımız lehine sonuçlanmıştı. Şimdi de Alaplı Elektrik’in ICSID nezdinde açtığı ve 100 milyon dolar tazminat talep ettiği dava lehimize sonuçlandı” dedi.
Böylece uluslararası mahkemeler nezdinde devam eden davaların tamamının lehe sonuçlandığını dile getiren Yıldız, “Bütün bu davalarda, 250 milyar dolardan fazla, yani Türkiye ’nin şu anki ekonomik büyüklüğünün dörtte biri kadar para isteniyordu. Lehimize sonuçlanan bütün bu davalar, ‘Bu ülkeden ne koparırsam o kardır’ zihniyetine en iyi cevaptır” dedi. 

Gerçekleşmeyen bir proje
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Alaplı Elektrik şirketi arasında 1998’da Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde 120 MW kurulu gücünde doğalgaz çevrim santralı kurulması ile ilgili imtiyaz sözleşmesi imzalanmıştı. 2000 başlarında Bakanlığın sözleşmelerden ‘Hazine garantisinin’ kaldırılması ve projelerinin ‘Özel Hukuka tabii Sözleşmeye’ dönüştürülmesini istemesi üzerine, Alaplı Elektrik şirketi finans bulmasının güçleştiği ve projeyi gerçekleştiremediği, dolayısıyla 100 milyon dolar zarar ettiği iddiası ile 2002’de ICSID (Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıkları Çözüm Merkezi) nezdinde tahkim davası açtı.
Bkanlık bu iddaları red ederek, “projenin gerçekleştirilmesi için her türlü iyi niyetin ve gayretin gösterildiği, 2002 sonuna kadar santralın devreye girmesi durumunda hazine garantisinin geçerli olduğu, aksi durumunda ise TEAŞ tarafından alım garantisinin olduğu ve bunun kendilerine bildirildiği, şirketin bu teklifin kabul edildiği ve santralın 2002’den önce tamamlanıp devreye alınacağının kabul edildiği” görüşlerini savundu.
Bakanlık, projeye şirket tarafından devam edilmediğini belirtti. Ayrıca, ortada herhangi bir yatırımın olmadığı, şirketlerinin tamamen bir Türk şirketi olduğu, Hollanda’da kurulu olan Alaplı şirketinin tahkim yasasından faydalanmak üzere paravan bir şirket olduğu, uluslararası bir şirket olmadığı ve dolayısıyla ICSID’in yargı yetkisi olamayacağı, ayrıca hiç yatırım yapılmadığı için herhangi bir hak mahrumiyetinin söz konusu olmadığı belirtilerek davanın yargı yetkisinden red edilmesi ya da proje değerinin sıfır olarak kabul edilmesini talep etmişti. Mahkeme Mayıs 2009 ile Şubat 2011 arasında sürdü ve 16 Temmuz’da sonuçlandı.

bigPara.com