Uzanlar hisseleri gizlice devir mi etti?

Telefonla kendisine ulaştığımız Crowell& Moring LLP avukatlık şirketi ortaklarından Stuart Newberger...

İSTANBUL - Telefonla kendisine ulaştığımız Crowell& Moring LLP avukatlık şirketi ortaklarından Stuart Newberger, temsil ettiği Kıbrıs merkezli Libananco Holdings Co. Ltd'nin sahiplerinin kimler olduğu hakkında mesleki gizlilik kurallarını öne sürerek bilgi veremeyeceğini söyledi. Avukat Stuart Newberger 'Şirket Uzan ailesinin mi?' sorusunu "Bu konuda bilgi veremeyeceğimi söylemiştim. Ben Uzan ailesini değil, Lefkoşa'da kurulu Libananco Holdings adlı şirketi temsil ediyorum ve bu şirketin hukuki konularda konuşmaya yetkili kişisiyim" diye yanıtladı.
Newberger "Müvekkilinizin Çukurova ve Kepez'deki hisse oranı nedir ve hisseleri ne zaman satın almışlar. Bu konuda İMKB'ye bildirimde bulunmuşlar mı?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:
Hisse oranı yüzde 50
"Libananco Holdings, her iki şirketin halka açık hisselerinin yüzde 50'den fazlasının sahibidir. Bu hisseler, ÇEAŞ ve Kepez'e 2003 Haziran'ında el konmasından daha önce Libananco Holdings'in mülkiyetine geçmişti, yani o tarihten önce ellerindeydi. Libananco Holdings, Kıbrıs'ta kurulu ve o ülkenin yasalarına tabi bir şirkettir. Türk yasalarıyla bağlı değildir".
Ancak Sermaye Piyasası Kanunu, şirketlerin sahipliğiyle ilgili gelişmeler konusunda açıklama yapılmasını zorunlu kılıyor. Sermaye Piyasası Kanunu'na göre bir şirketteki hisse oranı yüzde 5'in üzerine çıkan kişi ya da kurumlar bu konuda İMKB'ye bilgi vermek zorunda. İMKB de bu bilgiyi günlük bültenleriyle kamuya açıklıyor. İMKB kayıtlarında bu 'sözde satış'la ilgili açıklama yok. Bu durumda ise yasalardaki boşluk nedeniyle Uzanlar yalnızca kamuya açıklanması gereken bilgiyi sakladıkları için para cezasına çarptırılabilir. Ancak Çukurova ve Kepez'in üretim ve dağıtım tesislerine sözleşme hükümlerini yerine getirmedikleri için el konmuştu. Hisselerin sahibi olduğu öne sürülen esrarengiz şirketin bunun aksini kanıtlaması gerekiyor. Bu ise kolay değil.
Gerek avukatın tavrı, gerekse hakkında bilgi bulunamaması akıllara esrarengiz Libananco Holdings'in Uzanlar tarafından kurulan bir off-shore şirket olması ihtimalini getiriyor. Bu varsayımın doğruluğu durumunda da Uzanların el koyma oerasyonundan önce gizlice kendi şirketlerine hisse devri yaptıkları anlaşılıyor.
'90 gün bekleriz'
Newberger "Libananco ile ne zamandan beri ilişkiniz var?" sorusuna ise "Bir süredir gibi" kaçak bir yanıt vererek "Türk hükümetine ilk uyarıyı yaptık. 90 gün bekleyeceğiz. Eğer bu sürede anlaşamazsak davamızı açarız. Türkiye, Çukurova ve Kepez'e el koyarak bağlayıcılığı olan uluslararası anlaşmaları çiğnedi ve müvekkilimin zarara uğramasına neden oldu" yanıtını verdi.