Uzanlar için müsadere talebi

El konulan İmar Bankası'nın, Kemal ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 17 eski yönetici ve yetkilisinin 'Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun'a muhalefet ettikleri' iddiasıyla...

İSTANBUL - El konulan İmar Bankası'nın, Kemal ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 17 eski yönetici ve yetkilisinin 'Karaparanın Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun'a muhalefet ettikleri' iddiasıyla yargılandıkları davada, sanıkların malvarlığının müsadere edilmesi istendi. Şişli 11. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, dava kapsamında tutuksuz olan Kemal ve Yavuz Uzan ile Hilmi Başaran, Erol Hürbaş, Gürol Demirkol, Yaşar Avni Güral, Birol Çilingir, Sadık Karagöz, Tacettin Pak, Yeşim Öztürk, Gül Handan Ertargın, Dilek Atıcı, Çiğdem Karakoç, Sami Bulut, Mehmet Bulat, Nedim Çokçok ve Mehmet Koray Özkaya katılmadı.
Duruşmada söz alan Hazine avukatı Ülkü Tokalakoğlu, sanıkların bu suçlardan cezalandırılmasını ve malvarlıklarının müsadere edilmesini istedi. Sanık avukatları ise müvekkillere ait malvarlıkları üzerinde ihtiyati tedbir kararı bulunduğunu ve talebin gereksiz olduğunu vurguladı.
Davanın sonuçlandırılması için İmarbank ile ilgili İstanbul 8. Ağır Ceza'daki davanın karara bağlanması gerektiğini belirten hâkim, duruşmayı erteledi. Hâkim ayrıca, sanıkların malvarlıklarının müsaderesine ilişkin talebin kararla birlikte hükme bağlanmasını uygun buldu. İddianamede, bankada açığa Hazine bonosu ve devlet tahvili satışından elde edilen paranın karapara niteliğinde bulunduğu belirtilerek, bankanın yönetici ve yetkilisi olan 17 sanığın, 2 ile 5'er yıl arasında hapis ve suç konusu para kadar cezaya çarptırılmaları isteniyor.