Uzanlar için Ürdün çıkarması

Emniyet Genel Müdürü Aydıner, Ürdün'de. Uzanların bu ülkede olduğuna dair belgelerle giden Aydıner, Kemal ve Hakan Uzan'ın iadesini isteyecek.
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) mallarına el koyduğu Uzan ailesinin Ürdün'de iş yaptıklarını belgeleyen Emniyet Müdürlüğü, Uzanları bu ülkeden istemeye gitti. Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Ahmet Pek ile bir grup emniyet üst düzey görevlisiyle birlikte Ürdün'ün başkenti Amman'a giderek, İnterpol tarafından aranan Uzanların bu ülkede iş yaptığının belgelerini Ürdün Krallığı'na teslim edecekler.
Ürdün'de üs kurdular
Kemal ve Hakan Uzan, Ürdün'de kurdukları 'üs'le işlerini yürütüyorlar. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Uzanların karargâhlarını sık sık ziyaret ediyorlar. Kaynaklar, Uzanların mali işlerini bu ülkede bulunan 'Zeyna Center'da takip ediyorlar. Yetkililer, ofisin başında kara para aklamak ve sahte evrak düzenlemek suçlarından kırmızı bültenle aranan Cenk Türkkan'ın bulunduğunu söyledi. "Türkkan, Uzanların yatlarının kayıtlı olduğu Cayman Adaları'nda kurulu Wisteria Bay ve Utterton Limited'in hileli işlerinde de adı geçen kişi" diyen yetkililer, yatların TMSF aracılığıyla açık artırmayla satılmasını engellemek için, "Bu yatlar kiralıktı. Yatların sahibi Cayman Adaları'nda kurulu yabancı bir şirket. Bu yatlara uluslararası sularda el konulacak" dediğine dikkat çekti.
Kraliyet ailesiyle de ortak
Kaynaklara göre, Türkkan'ın, dolayısıyla Uzanların Ürdün Kraliyet ailesiyle de ortak olduğu saptandı. Cem Uzan'ın Ürdün prensiyle üniversiteden sınıf arkadaşı olduğunu belirten kaynaklar, Ürdün'ün bu yüzden Uzanları sakladığını ileri sürdü. Kaynaklara göre, İnterpol tarafından Uzanların Ürdün'deki gizli karargâhı olduğu belirlenen ofis, resmi kayıtlarda Deka şirketinin bürosu olarak görünüyor. Al Deka şirketinin önemli hissedarı ise Ali Cenk Türkkan olarak görünüyor. Türkkan'ın, ortağı olduğu üç şirket daha olduğunu söyleyen yetkililer, Kraliyet Ailesi'nden Mahir Sami Semahi, Heyfa Samir El-Haşimi ve Zeyd Cuma'nın bu şirketlere ortak olduğunu kaydetti.