Uzanlar için yaz mesaisi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu yazı tahsilatla geçirecek. Fon Başkanı Ertürk, Uzanların şirketlerinde 10 gün içinde satışa çıkılacağını belirterek, "Satıştan 2.7 ile 5.4 milyar YTL arası gelir bekliyoruz. Uzanlar alıcıları yıldırmaya çalışıyor" dedi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzanlardan yaklaşık 8 milyar YTL'lik alacağın tahsili için yaz aylarında yoğun mesai yürütecek. On gün içerisinde başlanacak Uzanların el konulan şirketlerinin satışından 2.7 milyar ile 5.4 milyar YTL arası gelir bekleyen TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Uzanların, şirketlerin potansiyel alıcılarını yıldırmaya çalıştığını söyledi.
TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Bankacılık Kanunu tasarısı görüşmelerinin yapıldığı önceki gece gazetecilerle bir süre sohbet eden Ahmet Ertürk, İmar Bankası'ndan kaynaklı olarak TMSF'ye olan 8 milyar YTL tutarındaki borçlarına karşılık el konulan Uzanlara ait şirketlerin satışına on gün sonra başlayacaklarını belirtti. Satışa öncelikle iki medya kuruluşundan başlayacaklarını, ardından Telsim ve çimento fabrikalarının satılacağını ifade eden Ertürk, satış çalışmalarının yaz boyunca yoğun bir şekilde devam edeceğini kaydetti.
Yıldırmaya çalışıyorlar
Şirketlerin satışıyla, Uzanların borcunun en az üçte birini tahsil etmeyi hedeflediklerini belirten Ertürk, bu oranın üçte ikiye kadar çıkabileceğini söyledi. Uzanların TMSF'ye yaklaşık 8 milyar YTL borcu bulunuyor. Borcun üçte biri tutarında satış olması durumunda 2.7 milyar, üçte iki tutarında olması durumunda ise toplam 5.4 milyar YTL'lik satış geliri söz konusu olabilecek. Ertürk, satış gelirini biraz da koşulların belirleyeceğine dikkat çekti.
Uzanların hem kendilerini hem de alıcıları yıldırmak için her türlü çabayı gösterdiğini kaydeden Ertürk, Uzan şirketleriyle ilgili attıkları her adım için dava açıldığını, ancak bugüne kadar sonuçlanan davaların hiçbirini kaybetmediklerini dile getirdi. Anlaşmak üzere son olarak 5-6 sayfalık bir yazı gönderdiklerini, ancak somut bir öneri getirmediklerini kaydeden TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Alıcıyı biz bulalım, birlikte satalım diyorlar. Biz zaten satıyoruz. Üstelik hem anlaşma öneriyorlar, hem de küçük meblağlı satışlarımıza bile itiraz ediyorlar" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto etmesi nedeniyle 'TMSF tarafından satılan mallar için iade talebinde bulunulamayacağı' yönündeki hükmün, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren yasadan çıkarıldığını anımsatan Ahmet Ertürk, hem bu düzenleme, hem de yabancıların televizyon sahipliğindeki sınırlamanın kaldırılmaması nedeniyle şirketlerin değerinde bir miktar düşüş beklediklerini söyledi.
En fazla yüzde 25 pay
Yabancıların dolaylı yollarla televizyonlara yüzde 25'ten fazla payla ortak olmasını beklemediklerini kaydeden Ahmet Ertürk, borsadaki yatırımcılarına hesap vermek zorunda olan şirketlerin, resmi bildirimde bulunamayacakları alana yatırım yapmayacaklarını, ancak ikinci sınıf alıcıların bu tür dolambaçlı yollara başvurabileceğini vurguladı.
Uzanların İsviçre'de ortaya çıkarılan 170 milyon dolarlık hesabıyla ilgili davanın devam ettiğini sözlerine ekleyen Ahmet Ertürk, bloke edilen parayı ne Uzanların, ne de TMSF'nin kullanabildiğini ifade etti. Keymen Adaları'na kayıtlı bir şirket üzerinde görünen iki yatla ilgili Ürdünlü bir işadamının koyduğu ipotek nedeniyle açılan davanın sonuçlanmak üzere olduğunu kaydeden Ertürk, davanın sonuçlanmasıyla, yatların satışıyla ilgili sorunun ortadan kalkacağını bildirdi. Söz konusu yatların biri 35 milyon dolara satıldı, ancak dava nedeniyle, alıcısı yatı uluslararası sulara çıkaramıyor. İkinci yatın değeri de yaklaşık 30-35 milyon dolar olarak hesaplanıyor.
'Aksoy'u ben getirirdim'
Ahmet Ertürk, Erol Aksoy'un kızının İsviçre'deki mezuniyet törenine gitmek isteyen eşi İnci Aksoy'un, 2 milyon avroluk alacak üzerindeki tedbiri kaldırması üzerine yurtdışına çıkışına izin verilmesiyle ilgili yapılan eleştirileri haksız bulduğunu söyledi. "Keşke diğer alacaklılar da benzer taleplerle gelse de her birinden böyle para alabilsek, tahsilatımız epey artar" diyen TMSF Başkanı Ertürk, "İnci hanım kızının mezuniyet töreni için gittiği İsviçre'den Türkiye'ye dönmeseydi ne yapacaktınız" sorusu üzerine, gülerek, "Gidip ben getirirdim herhalde" dedi.