Uzanlar paraya boğmuş

Çoğunluk hisselerinin sahibi olduğunu öne sürdüğü Çukurova Elektrik ve Kepez Elektrik'in imtiyaz sözleşmelerinin feshi nedeniyle zarara uğradığını öne sürerek...

İSTANBUL - Çoğunluk hisselerinin sahibi olduğunu öne sürdüğü Çukurova Elektrik ve Kepez Elektrik'in imtiyaz sözleşmelerinin feshi nedeniyle zarara uğradığını öne sürerek Türkiye'yi 10 milyar dolarlık tazminat davasıyla tehdit eden Güney Kıbrıs merkezli Libananco Holding'in sahibi Ali Cenk Türkkan, Uzanların 'maaşlı adamı' çıktı. Uzanlar, Türkkan'ın kendileri için Ürdün'de yaptığı işlerin karşılığında paraya boğmuş.
Eldeki kayıtlara göre el konmadan önce Telsim'i bünyesinde barındıran Uzanların şirketi Rumeli Telekom hesabından, Türkkan'a 'prim, avans gibi açıklamalarla hem TL, hem de Amerikan Doları olarak önemli miktarlarda ödeme yapıldı. Hakkında 'suç işlemek için teşekkül oluşturmak, özel ve resmi belgede sahtekârlık, dolandırıcılık' yapmak suçlarından gıyabi tutuklama kararı bulunan Uzanların adamı Ali Cenk Türkkan'ın resmi makamlardaki dosyalarında ilginç bilgilerin yer aldığı belgeler bulunuyor.


Büyütmek için tıklayınız

Bu belgelerden Türkkan'a, 12 Kasım 2002 ve 20 Ağustos 2003 arasında Rumeli Telekom'dan önemli miktarda ödeme yapıldığı görülüyor. Söz konusu dönemde Türkkan'a Rumeli Telekom'dan banka havalesiyle 681 bin 860 dolar ile 68 milyar 700 milyon lira gönderildi. Bu miktarın 6 Ocak. 2003 tarihinde gönderilen 25 milyar liralık bölümü de kayıtlarda 'prim' olarak yer aldı. Havale listesinde yer alan paranın önemli bölümünün açıklama sütununda ise Ali Cenk Türkkan'ın yapacağı işlere karşılık aldığı avans ibaresi görüldü.
Türkkan'a yapılan para havaleleri "10 milyar dolarlık hayal"in peşindeki bu kişinin Uzanlarla organik ilişkisi bulunduğunu gösteriyor.
Cayman'da elden kaçtı
Ali Cenk Türkkan'ın, TMSF'nin sattığı ancak Uzanlar tarafından üzerine 'muvazaalı' şekilde tedbir konan Frequency ve Airwaves adlı yatlar için açılan davanın 9 Ocak'ta Cayman Adaları'nda yapılan son duruşmasına da taraf olmadığı halde katıldığı görüldü. Duruşmaya katılan TMSF yetkilileri ve yetki vermiş oldukları avukatlık şirketi polisten Türkiye'de hakkında 25 Ocak 2005'te gıyabi tutuklama kararı çıkarılmış bulunan bu kişinin yakalanmasını istedi.
Ancak polisin girişimleri sırasında Türkkan hakkında 'Kırmızı Bülten' çıkarılmamış olduğu ortaya çıktı. Uzanların adamı Türkkan da bunun üzerine Cayman Adaları'ndan elini kolunu sallayarak uzaklaştı. Türkkan'ın şu an nerede olduğu bilinmiyor. Yatlarla ilgili kararın verileceği duruşma da nisan ayına ertelendi.
'Hakikaten et kafalı'
Telsim yöneticileriyle halen firarda olan Hakan Uzan arasında yapılan elektronik haberleşmeler, şirket üst yönetiminin Türkkan hakkında pek de iyi düşüncelere sahip olmadığını gösteriyor. 21 Şubat 2003'te o zamanlar Telsim üst yönetiminde yer alan Genç Parti Başkan Yardımcısı Hacı Ahmet Baş tarafından Hakan Uzan'a gönderilen mesajda şu satırlar yer alıyor:
"Ürdün'de bütün masrafları kısıyorum. Yalnız Cenk zamanında Raad'ın (Uzanların Ürdün'deki üst düzey elemanlarından) yakınlarının masraflarını emsal göstermiş, zam almış. 4.200 dolar maaş alıyor. Bize maliyeti 5000 doları geçiyor. 1 yıldır boş boş oturuyor. Önerim eğer kalmasını istiyorsan, Cenk'e her şey dahil 2000-2500 dolar ödemek. (Hatta gönderebiliriz bile, çünkü hakikaten et kafalı bir çocuk ve yardımcısı her işimizi hallediyor" Ancak Hacı Ahmet Baş'ın, Ali Cenk Türkkan hakkındaki 'Et kafalı' olduğu görüşü Uzanlar tarafından kabul görmemiş olacak ki o günden bugüne Uzanların tüm operasyonlarında aktif şekilde yer aldı.