Uzanlara altın vuruş

Türkiye'de aranıyordu
İmar Bankası'nın içini boşaltmakla suçlanan Uzan Grubu'na yönelik Türkiye ve İsviçre'de ayrı ayrı yürütülen 'karapara soruşturmasında' çok önemli bulgulara ulaşıldı. Uzan ailesinin varlığı bilinen, ancak aylardır Türkiye'de bir türlü izine rastlanamayan altınları İsviçre bankalarında çıktı.
İsviçre tedbir koydu
İsviçre, bankalarında Uzan ailesine ait 200 milyon dolar ve 2 ton altın olduğunu bildirdi. Uzanların ülkedeki tüm varlığına tedbir koyan İsviçre, Türkiye'nin 'adli istinabe (yardımlaşma)' önerisine sıcak yaklaştı. İki ülke, karapara dosyalarını birleştirecek.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - İmar Bankası'nı hortumlamakla suçlanan Uzan ailesine yönelik Türkiye ve İsviçre'de ayrı ayrı yürütülen 'karapara soruşturmasında' önemli bulgulara ulaşıldı. Uzan ailesinin aylardır Türkiye'de aranan ama bir türlü bulunamayan altınları İsviçre'de çıktı. Uzan ailesinin,
İsviçre'deki bankalarda 200 milyon dolar ve iki ton altını olduğu belirtildi.
Uzan ailesinin bu ülkedeki tüm varlığına tedbir koyan İsviçre, Türkiye'nin 'adli istinabe (yardımlaşma)' önerisine sıcak yaklaştı. İki ülke, karapara dosyalarını birleştirecek. Uzan ailesine yönelik Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde mali polis tarafından yürütülen karapara soruşturması sürerken, İsviçre'nin de Uzanlar hakkında benzer bir soruşturma başlattığı ortaya çıktı.
Çiftlikte bulunamamıştı
Edinilen bilgiye göre; soruşturma kapsamında Uzan ailesinin yurtiçi ve yurtdışındaki malvarlıklarını araştıran Türkiye, ailenin gizli banka hesaplarındaki varlığını belirleyebilmek için İsviçre'den yardım istedi. İsviçre'nin Türkiye'ye yanıtı gecikmedi. Uzanlara yönelik karapara soruşturması başlattığını bildiren İsviçre, ailenin bu ülkedeki bankalarda 200 milyon dolar nakit parası ve yaklaşık iki ton altını bulunduğu bilgisini aktardı. Emniyet yetkilileri, İmar Bankası soruşturması başlamadan hemen önce piyasadan yüklü miktarda altın çektikleri bilinen ailenin bu altınlarını, Pamukova'daki çiftliğinde aramış, ancak bir ize rastlamamıştı.
Değeri bilinmiyor
Uzanlara ait altınların küçük bir kısmı daha sonra İstanbul'da bulunan gizli kasalardan çıkmıştı.
İsviçreli yetkililer, dolar ve altınların yanı sıra; bankalardaki kasalarda Uzanlara ait çok sayıda hisse senedinin bulunduğunu da Türk yetkililere aktardı. Ancak, bugünkü değeri bilinmediği için hisse senetlerinin parasal karşılığının hesaplanamadığı iletildi. İsviçre'nin ayrıca, Uzan ailesinin bu ülkede bulunan tüm varlıklarına tedbir koyduğu öğrenildi.
Dosyalar birleştirilecek
Türkiye, karapara soruşturması için İsviçre'ye 'adli istinabe (yardımlaşma)' önerdi. Söz konusu öneriye sıcak yaklaşan İsviçre makamları, Türkiye'den soruşturmaya ilişkin dosyayı talep etti.
İsviçre'nin istediği belgelerin, Adalet Bakanlığı aracılığıyla bu ülkeye ulaştırıldığı bilgisine ulaşıldı. İsviçre, karapara soruşturmasında Uzan ailesini ya kendisi yargılayacak ya da İsviçre'de işledikleri suçlardan da Türkiye'de yargılanmalarını kabul edecek.
İsviçre ilk seçeneği tercih ederse; Türkiye, yürüttüğü karapara soruşturmasında elde ettiği bilgi ve belgeleri bu ülkeye gönderecek. İsviçre, iki dosyayı birleştirip Uzanlar aleyhine dava açacak.
İki ülke ikinci bir seçenek üzerinde anlaşırsa, İsviçre elindeki bilgi ve belgelerin tümünü Türkiye'ye gönderecek. Böylece, Uzanlar hakkında Türkiye'de açılacak karapara davasına, ailenin İsviçre'deki faaliyetleri de dahil edilecek. Her iki durumda da Uzan ailesinin İsviçre'deki menkullerine el konulması gündeme gelecek.