Uzanların çiftliğindeki pikniğe soruşturma

TMSF tarafından el konulduktan sonra önce Çevre ve Orman Bakanlığı'na, daha sonra da imzalanan protokolle Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen Uzan ailesinin Pamukova'daki çiftliğinin bölgedeki AKP'li belediye başkanlarının eşlerinin...

ADAPAZARI- TMSF tarafından el konulduktan sonra önce Çevre ve Orman Bakanlığı'na, daha sonra da imzalanan protokolle Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilen Uzan ailesinin Pamukova'daki çiftliğinin bölgedeki AKP'li belediye başkanlarının eşlerinin piknik alanı olmasıyla ilgili olarak valilik soruşturma başlattı. Pamukova Belediye Başkanı AKP'li Hikmet Feridun Turan ise "Bayanlar çiftliği gezip hatıra fotoğrafı çektirmiş ve çilek yedikten sonra gitmişler. Abartılacak bir şey yok. Konu AKP olunca bir bardak suda fırtına kopartıyorlar" dedi.
'İzin almadılar'
Sakarya'daki AKP'li belediye başkanlarının eşlerinin her ay bir araya geldiği yemekli toplantıları en son 1 Temmuz günü Pamukova'daki eski Uzan çiftliğinde gerçekleştirildi. Pamukova Belediye Başkanı Feridun Turan'ın eşi Şahsenem Turan'ın ev sahipliği yaptığı yemekli toplantıya, Sakarya'daki AKP'li belediye başkanlarının eşleri, il ve ilçe kadın kolları başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. AKP'li başkan eşleri ve partili kadınlar, çiftlikteki büyük villadaki yemek salonunda yemeklerini yedi.
Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, AKP'li kadınların Bölge Müdürlüğü'nden izin aldıkları yönündeki söylentileri yalanladı. Yıldız, "Konu valiliğe intikal etti. Orası Orman Bölge Müdürlüğü'nün sahası. Konu bakanlığa da intikal ettirildi" dedi. Öte yandan dün çiftliğin içinden görüntü almak isteyen gazetecilerin girişine çiftlik görevlileri tarafından izin verilmedi.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, Uzan çiftliğinin Orman Bakanlığı'na nasıl devredildiği ve sonra neden Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) devrin gerçekleştiği konusunda soru önergesi verdi.
Bakanlık yalanladı
Milli Eğitim Bakanlığı, Uzanların Pamukova'daki çiftliklerinde AKP'li kadınların piknik yaptığı haberlerinin 'gerçek dışı' olduğunu öne sürdü. Bakanlık açıklamasında çiftlikte kesinlikle piknik yapılmadığı belirtilerek 'AKP'li hanımlar da vatandaşlar gibi görevlilerden izin alarak çiftliği 5 dakika gezmişlerdir' denildi. (dha, Radikal)