Uzanların işi arapsaçı

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Uzanlar konusunda dört ayrı yerden bilgi geldiğini belirterek, bazılarından 'bizde yok' yanıtı aldıklarını, bazılarından ise henüz yanıt alamadıklarını söyledi.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Uzanlar konusunda dört ayrı yerden bilgi geldiğini belirterek, bazılarından 'bizde yok' yanıtı aldıklarını, bazılarından ise henüz yanıt alamadıklarını söyledi. TBMM'de gazetecilerin Uzanların iadesine ilişkin sorularını yanıtlayan Çiçek, Türkiye'de aranan kişilerle ilgili Interpol kanalıyla araştırma yapıldığını hatırlattı.
Aranan kişilerle ilgili Interpol'den bilgi geldiğinde, dosyaları önceden hazır olduğu için suçluların iadesiyle ilgili anlaşma uyarınca iade talebinde bulunulduğunu anlatan Çiçek, Uzanlarla ilgili olarak kendilerine şu ana kadar 4 yerden bilgi geldiğini, kendilerinin de buralara iade dosyasını göndererek talepte bulunduklarını kaydetti. Çiçek, "Bazıları olumlu cevap verdi 'Bizde yok' dedi, bazılarından henüz cevap alamadık" dedi.
Çiçek, son olarak ocak ayı sonu itibarıyla bir başka ülkeden iade talebinde bulunduklarını belirterek, "Neye dayanarak iade talebinde bulunuyoruz? Interpol'den gelen bilgilere göre... 'Bizde böyle bir bilgi var, filanca ülkede olabilir' diyorlar. Biz de resmiyete koyuyoruz" diye konuştu.
'Ülke ismi veremem'
"Uzanların nerede olduğu biliniyor mu?" sorusuna Cemil Çiçek, "Kesin olarak bilinse... 'Şu ülkededir' diyorlar, o ülkeye yazıyoruz, o ülke araştırıyor; 'Bizde böyle biri yok' diyor" karşılığını verdi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hangi ülkeden iade talebinde bulunulduğu sorusuna, "Ülkelerin isimlerini söylemem" derken, "İade talebinde bulunulan ülkelerden yanıt aldınız mı?" sorusuna karşılık, "Şu ana kadar almadık. Almış olsak 'bizdedir iade edeceğiz veya etmeyeceğiz' derler" yanıtını verdi.
İade talebinin gelişigüzel ya da sıralama yapılarak değil, Interpol'den gelen bilgilere göre gerçekleştirildiğini anlatan Cemil Çiçek, kendilerine gelen bilgilerden sonra talebi resmiyete koyduklarına işaret etti.
Adalet Bakanı Çiçek, "Birden fazla ülkeye mi gönderdiniz iade talebini?" sorusuna karşılık, "Interpol'den muhtemel tarihlerde, muhtemel bilgiler geldi. Bu kişiler (Uzanlar), anladığımız kadarıyla sabit olarak bir yerde kalmıyorlarsa Interpol de bunları takip ediyor ve bulundukları ülkeyle ilgili bilgi elde ettiğinde bize bildiriyor" diye konuştu. Çiçek, "İade talebi sonuçlanmadan başka bir ülkeye mi geçiyorlar" sorusuna, "Muhtemelen öyle oluyordur" karşılığını verdi.
Yeni TCK tartışmaları
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek Yeni Türk Ceza Yasası (TCK) ile ilgili tartışmaya girmeye gerek olmadığını belirterek, yasanın uzun süre tartışıldığını, bine yakın kişi ve kuruluşa gönderildiğini, bunlardan çok az sayıda görüş geldiğini ve bunların da dikkate alındığını söyledi. "Kanunun 20 yıllık bir geçmişi var" diyen Çiçek, yasanın, Türkiye'nin taraf olduğu anlaşmalar, 80 yıllık uygulama, beklenti ve ihtiyaçlar dikkate alınarak ve TBMM Adalet Komisyonu'nda enine boyuna tartışılarak yapıldığını kaydetti.
Cemil Çiçek, yasa üzerinde milletvekillerinin değişiklik teklifi verebileceğini, bunu engellemeye dönük bir tavır içinde olmadıklarını belirterek, kendisine şu ana kadar gelen bir teklif olmadığını bildirdi.