Uzanların lüks yatları elde kaldı

Uzanların uluslararası üne sahip lüks yatları Frequency ve Airwaves'e, üzerlerinde ipotek olduğu için çıkarıldığı ikinci ihalede alıcı çıkmadı.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Uzanların uluslararası üne sahip lüks yatları Frequency ve Airwaves'e, üzerlerinde ipotek olduğu için çıkarıldığı ikinci ihalede alıcı çıkmadı. TMSF, dün Uzanlardan haczettiği iki yatın ihalesini tekrar düzenledi. 35 milyon 515 bin dolar muhammen bedele sahip Frequency'nin ihalesi 26 milyon 636 bin dolardan başlatıldı. 30.5 milyon dolar muhammen bedelli Airwaves de 22.9 milyon dolara satışa sunulmasına rağmen iki yata da alıcı çıkmadı. Yatların ihalesine teminat yatırarak katılan tek kişi Tim Blexseth ise, teklif vermedi. TMSF ihalelerin 12 Haziran Pazartesi gününe ertelendiğini açıkladı.
Yatlar ipotekliyken satışa çıktı
Frequency ilk kez 10 Aralık 2004'te 40 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarılmış ve 32 milyon YTL'ye İngiliz Rohsild Finesse Management'a satılmıştı. Yatın ihalesine, İngiliz şirket adına daha önce Uzanların helikopter ve şaraplarını da alan avukat Yağız Ali Dağlı katılmıştı.
İhalede Uzanların diğer süper lüks yatı olan Airwaves'e alıcı çıkmamıştı. Ancak ihaleden bir hafta önce Uzanlara yakın olduğu bilinen Ürdünlü işadamı Abdullah El Ayed, Uzanların kendisine 75 milyon dolarlık borcundan dolayı Frequency ve Airwaves'e ipotek ve satış yapılamaz kararı koydurmuştu. Bu nedenle İngiliz şirket yatı almaktan vazgeçmişti. TMSF ipoteklerin ve satış tedbirinin kaldırılması için Cayman Adaları'nda açtığı davayı kaybetmiş, temyize giden davayı ise 12 Nisan 2006'da kazanarak ipoteği kaldırmadan yatların satışına izin almıştı. Bu konudaki son kararın temmuz ayında verilmesi bekleniyor.
SPK'dan Cem Uzan'a suç duyurusu
Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Telsim'in sermaye artırımına iştirak etmediği ve hisse satışıyla örtülü kazanç elde edilmesi nedeniyle Cem Uzan'ın da aralarında bulunduğu dönemin Çukurova Elektrik yönetim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.