Uzanların Telsim'i için 15 müşteri var

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), 13 Aralık 2005 tarihinde yapacağı Uzan Grubu'na ait cep telefonu operatörü Telsim ihalesine ön yeterlilik için yerli ve yabancı 15 grup başvurdu.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), 13 Aralık 2005 tarihinde yapacağı Uzan Grubu'na ait cep telefonu operatörü Telsim ihalesine ön yeterlilik için yerli ve yabancı 15 grup başvurdu. TMSF'nin açıklamasına göre katılım için idari belgelerin teslim süresi 30 Eylül 2005 tarihinde sona eren ihaleye önyeterlilik için başvuran kuruluşlar arasında dünyanın önde gelen GSM ve telekom operatörlerinin yanı sıra, Sabancı, Koç ve Doğan Holding de bulunuyor.
Yabancı gruplardan en büyük ilgiyi üç şirketle Dubai firmaları gösterirken, Kuveyt'ten iki şirket Telsim önyeterlilik başvurusunda bulundu. İngiltere, Rusya, Fransa, Norveç, ABD, Almanya ve Mısır'dan birer grup da ihaleye ilgi gösterenler arasında yer aldı. Dubai merkezli şirketlerden Etisalat daha önce de Türk Telekom ihalesine girmişti. Son yıllarda hızlı bir atağa kalkan İngiliz Vodafone ile Turkcell'in ortaklarında TeliaSonera'nın ana şirketlerinden Telenor da ihaleye giriyor. 1990'lı yılların sonundan bu yana suskun kalan France Telecom da uzun bir aradan sonra Fransa dışına çıkıyor.
Hutchison Whampao katılmıyor
Ortadoğu ve Afrika'da son dönemlerde yıldızı parlayan Mısır merkezli Orascom da ihaleye katılacak. Orascom, Irak'ta GSM şebekesi için açılan ihalede geçen yıl Türkcell'i geride bırakmış ve bu karar 'Mısırlı şirketin kollandığı' şeklinde yorumlanmıştı. Bu arada Mehmet Kutman'a ait Global Yatırım Holding'in danışmanlığını yaptığı Hong Kong merkezli Hutchison Whampoa ise beklentilerin aksine ihaleye katılmadı. İhaleye katılmama kararında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın şirketin davetlisi olarak özel uçakla Hong Kong'a gittiğinin ortaya çıkmasının etkili olduğu ve bunun üzerine dünyanın en önemli GSM operatörlerinden biri olan şirketin bu yönde karar aldığı öğrenildi.
Geçtiğimiz yıllarda telekomünikasyon sektöründe ortak yatırım için şirket kuran ancak daha sonra 'kan uyuşmazlığı' olduğunu farkedip yollarını ayıran Sabancı ve Koç Holding de ihaleye ayrı ayrı katılıyor.
Bu arada Uzanlara ait dokuz çimento fabrikasının ihalesi için son başvuru günü olan 30 Eylül 2005 itibarıyla toplam 135 şirket mali ve idari zarflarını TMSF'ye teslim etti. Fabrikalardan Lalapaşa, Standart (Eskişehir) ve Şanlıurfa Çimento Fabrikası'na büyük ilgi var.
Telefonica'dan KPN'ye 20 milyar dolarlık teklif
İspanyol telefon devi Telefonica'nın Hollanda Kraliyet telekom şirketi KPN'yi satın almak için 20 milyar avro teklifte bulunduğu bildirildi. Amerikan Wall Street Journal gazetesindeki habere göre, satın alma önerisi, 2000 yılından bu yana Avrupa'da telekom sektöründeki en büyük teklifi oluşturuyor. Telefonica'nın teklifine ilişkin KPN yetkilileri herhangi bir yorum yapmadı. Telefonica, Türk Telekom özelleştirmesi için ön yeterlilik almış ancak ihaleye katılmamıştı.
Telefonica ile KPN arasında birleşmeye ilişkin görüşmeler, geçen nisan ayında yeniden başlamıştı. Telefonica, 5 yıl önce de KPN'ye teklif götürmüş ve teklif anlaşmayla sonuçlanmak üzereyken, son anda bazı Telefonica üyelerinin siyasi nedenlerle itirazı yüzünden görüşmeler kesilmişti. Hollanda devletinin KPN'de yüzde 20 oranında hissesi bulunuyor.