Uzanların yalısına yine alıcı yok

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Uzan Grubu borçlarına karşılık el koyduğu mal varlıkları arasında yer alan Ahmet Afif Paşa Yalısı olarak bilinen Kemal Uzan'ın yalısına ikinci ihalede de alıcı çıkmadı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Uzan Grubu borçlarına karşılık el koyduğu mal varlıkları arasında yer alan Ahmet Afif Paşa Yalısı olarak bilinen Kemal Uzan'ın yalısına ikinci ihalede de alıcı çıkmadı. İstinye'deki yalının satışı ile ilgili teminat yatıran olmadığı için, ihale sona erdi.
TMSF yetkilileri, yasaya göre bundan sonra önce yalı için yazılı teklif toplanacağını ve komisyonun tespit edeceği fiyattan tekrar satışa çıkarılacağını kaydetti. Yalı yine satılamazsa, TMSF'nin yarı fiyatına satın alacağı açıklandı.
Kastelli ihaleyi bastı
Öte yandan TMSF'nin Balkaner ailesinden haczettiği pırlanta, altın, yakut ve inciden oluşan 243 parça mücevher satışa çıkarıldı. Yüksek katılımlı ihalenin en değerli parçası olan ve 40 bin YTL'den satışa çıkan Pelin Balkaner'in 6.82 kratlık pırlanta yüzüğü 47.6 bin YTL'ye satıldı. Toplam gelir ise 497 bin 791 YTL oldu.
Mücevherlerin satışı ise olaylı başladı. Açık artırma öncesi salona gelen, 'Banker Kastelli' olarak tanınan Abidin Cevher Özden, mücevherlerin toplam değerinin 10 milyon dolar olduğunu, ancak değerinin altında fiyat biçildiğini iddia edip, "Ben müdahale ediyorum. İhaleye fesat karıştırıyorum" dedi. Öte yandan TMSF Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık'ın, Özden hakkında 'ihaleye fesat karıştırmak' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı öğrenildi.