Uzay'ın patronundan başarının ipuçları

Uzay Kimya'nın sahibi Sevda Arıkan, İTÜ Maslak Kampüsü'nde buluştuğu öğrencilerle başarılarının sırlarını anlattı.

İSTANBUL - Uzay Kimya'nın sahibi Sevda Arıkan, İTÜ Maslak Kampüsü'nde buluştuğu öğrencilerle başarılarının sırlarını anlattı. 38 yıl önce okuduğu sınıflarda, şimdi oturan gençlere deneyimlerini aktaran eski mezun Sevda Arıkan, zamanın çok iyi değerlendirilmesinin önemine değindi ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri tavsiyesinde bulundu.
Türkiye'deki temizlik maddeleri sektörünün önde gelen şirketlerinin ikisinde 15 yıl boyunca teknik müdür olarak çalıştıktan sonra 1983'te kendi firmasını kuran Sevda Arıkan, Türkiye'de ilk olarak bulaşık makinesi deterjanını, mobilya cilasını, halı şampuanını üretmeye başladı.
1997 yılında bugünkü fabrikasında üretim teknolojisinin bu konudaki en modern makinelerle yenileyen Arıkan, zaman içinde Türkiye'ye gelen uluslararası markalarla rekabet eder duruma geldi. İTÜ Kimya-Metalürji Fakültesi'nde öğrencilere iş hayatından örnekler veren Arıkan, "İlk olarak kendinize bir hedef oluşturun, önceliklerinizi belirleyin ve o konsantre olun" dedi.
Kariyer basamaklarında yükselmek isteyen bir gencin en az iki yabancı dil bilmesi gerektiğinin altını çizen Arıkan şöyle konuştu: "Bizim zamanımızda bilgiye çok zor ulaşılırdı. Şimdi ise çok daha geniş imkânlar var. Mesela internetle birlikte tüm dünyadaki bilgiler elinizin altında. Bu, büyük bir avantaj Bundan yararlanmasını bilmek gerekir."
Yıllar önce, deterjan üretme çalışmalarına ilk kez evinin mutfağında başlayan Arıkan, şimdi Hadımköy'de tam otomotik tesisli bir fabrikanın sahibi olduğunu anlattı. Bir öğrencinin "İş görüşmesinde prezantabl olmak ve güzel konuşmanın dışında başka ne önerirsiniz" sorusuna karşılık Arıkan şöyle dedi: "Görüştüğünüz işverenin gözlerinizdeki ışığı yakalaması gerekir. Eğer böyle bir ışıltınız olduğunu düşünüyorsanız bunu mutlaka görmelerini sağlayın."