'Uzlaşma herkesle yapılır'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP'den istifa ederek AKP'ye geçen Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun ortağı olduğu Yüksel Tekstil şirketine 'vergi uzlaşması' yoluyla sağlanan 281 bin YTL (281 milyar TL) vergi ve ceza indirimini savundu.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP'den istifa ederek AKP'ye geçen Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun ortağı olduğu Yüksel Tekstil şirketine 'vergi uzlaşması' yoluyla sağlanan 281 bin YTL (281 milyar TL) vergi ve ceza indirimini savundu. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda, Gelir İdaresi Başkanlığı Kanunu tasarısı görüşülürken CHP Ordu Milletvekili Kazım Türkmen, bir milletvekilinin vergi borcunda indirime gidildiğini ve bunun kamuoyunun gözü önünde cereyan ettiğini iddia etti.
AKP'li Selahattin Beyribey de Unakıtan'dan bir milletvekiline vergi indirimi yapılıp yapılmadığını sordu. Bunun üzerine söz alan Bakan Unakıtan, vergi uzlaşmasının bir milletvekiline özel olarak uygulandığı gibi yanlış kanaatler oluşturulduğunu ileri sürerken, uzlaşmanın vergi sistemindeki müessese olduğunu, herkese eşit ve açık olarak uygulandığını belirtti. Kemal Unakıtan, uzlaşmaya gitmenin, mükelleflerin hakkı olduğunu ifade etti.
Uzlaşmanın Türkiye'de yıllardır uygulandığını kaydeden Unakıtan, şöyle konuştu: "Uzlaşmada maksat, mükellef 'cezam veya vergim çok yüksek, ben bunu ödeyemem, indirirseniz öderim' der ve vergi idaresiyle oturur, pazarlık yapar. Uzlaşmada, cezaların veya vergilerin artırılması işin mantığına aykırıdır. Mükellefle idare pazarlık eder, bir noktada anlaşır. Bu uzlaşma Türkiye'de binlerce kez uygulanmıştır. Sonra da uygulanacak."
AKP'liler de eleştirdi
Bu arada, tasarı, Komisyon'da AKP'liler tarafından da eleştirildi. AKP'li Ali Osman Sali, tasarının, 'defterdarların cenaze namazı tasarısı' olduğunu söyleyince, Unakıtan'ı kızdırdı. Tasarının her maddesi üzerinde önerge veren Sali, önergelerinin Unakıtan tarafından desteklenmemesi üzerine, Bakan'ın kendisiyle inatlaştığını söyledi.
İnatlaşmaya gitmediğini belirten Unakıtan ise, "Sayın Sali, sizi Maliye'ye alıp biraz meşgul edelim" diyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı. Sali'den, "Ben, mali hukuk doktoruyum" karşılığını alan Unakıtan, "Doktorluk tamam da sana tatbikat yaptırmak lazım" dedi. Unakıtan, defterdarların görevlerini etkin olarak sürdüreceklerini kaydetti.
Gelir İdaresi Başkanlığı'na özel sektörden de atama yapılabilmesine ilişkin hükümetin önergesi ise CHP'lilerden tepki gelmesi üzerine madde önce atlandı. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Devlet Bakanı Ali Babacan komisyona gelerek Unakıtan ve CHP'lilerle görüştü. Görüşme sonrası maddenin değiştirilmeden kabul edilmesi kararlaştırıldı. IMF'nin de istediği önergenin Genel Kurul'da gündeme gelmesi bekleniyor.
Dikkat Başbakan arıyor
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Gelir İdaresi Başkanlığı kanun teklifi ve alt komisyon görüşmeleri başlamak üzereyken arka sıralardan bir görevli Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a cep telefonunu uzattı. Komisyondakiler görüşmeler başlarken arayanın çok hatırlı bir kişi olduğunu tahmin etti. Unakıtan, telefonu alınca gizliliğe önem verdi ve Müsteşarı Hasan Basri Aktan'ın arkasına saklanarak konuşmaya başladı. Daha sonra telefonu Unakıtan'a uzatan yetkiliden arayanın Başbakan Tayyip Erdoğan olduğu öğrenildi.
Öte yandan, dün Maliye Bakanlığı'nda 'Kamulaştırma' ile ilgili toplantı yapıldı. Toplantıya, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan katıldı. Ergezen, toplantı bitiminde Unakıtan'a sarılarak, "Biraz para ver'' dedi. Unakıtan ise bakanın para talebini gülerek geçiştirdi.