'Üzümüne sahip çık, 1.60 YTL'den aşağı satma'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), 2006-2007 çekirdeksiz kuru üzüm sezonunda ürünün istenilen fiyatta satılması için düzenlediği 'üzüm kampanyası'na Manisa'dan başladı.
Haber: ERTAN KORKMAZ / Arşivi

MANİSA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), 2006-2007 çekirdeksiz kuru üzüm sezonunda ürünün istenilen fiyatta satılması için düzenlediği 'üzüm kampanyası'na Manisa'dan başladı. Üreticilere seslenen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl odaların ve birliğin müşterek çıkardığı üzüm maliyetinin 1.23 YTL olduğunu vurgulayıp, üreticilerin 1.60 YTL'den aşağı ürününü satmamasını ve Ticaret Borsaları ile bağını koparmamasını söyledi.
Bayraktar, şu görüşleri dile getirdi: "Ülkemiz dünya çekirdeksiz kuru üzüm ticaret hacminden yüzde 50'ye yakın pay alarak dünyada fiyat oluşumunu sağlıyor. Ayrıca ürettiğimiz üzümün yüzde 90'ının ihracatından 250 milyon dolar döviz getirisi elde ettik. Ege'de 100 bin ailenin geçimini sağlayan kuru üzümde geçen yıl odalarımızın yaptığı kampanyayla üzüm fiyatı artmıştır."
Rakiplerde rekolte düştü
Bayraktar, bu yıl üzüm rekoltesinin 230-250 bin ton arasında olacağını da söyledi. Üreticilerin piyasaya malını dengeli arz etmesi halinde fiyatın daha yukarı çıkacağını söyleyen Bayraktar, şunları söyledi: "Çünkü ülkemizde çekirdeksiz kuru üzümde yüzde 15-20 rekoltede fazlalık olmasına rağmen, rakibimiz İran ve ABD'de yüzde 10-25 arası düşüş bekleniyor. Üreticilerimize buradan sesleniyoruz; ürününe sahip çıkın. İhtiyacın kadar üzümü piyasaya sür."
Üzüm üreticisi meydanda
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde Üzüm Üreticileri Sendikası'nca (Üzüm-Sen) düzenlenen 'Üzümümüze, Emeğimize Sahip Çıkalım' mitingine katılan üreticiler üzüm politikasını eleştirdi. Yaklaşık 500 üreticinin katıldığı mitingde atılan sloganlarda Tariş ve hükümete seslenildi.
Üzüm-Sen Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu, mitingde yaptığı konuşmada Tariş'i ve hükümeti üzüme ve üzümcüye yeterince destek vermemekle suçlayarak "IMF ve Dünya Bankası'nın direktiflerini uyguluyorlar. Oyumuzu alırlar sözlerini tutmazlar. Son olarak fındıkta yaşananları hep birlikte gördük." Konuşmasında Tariş'i de eleştiren Çobanoğlu, "Bu yıl 1 kilo kuru üzümün maliyeti 1.25-1.30 YTL. Yani geçen yıl Tariş'in bize reva gördüğü fiyat maliyet fiyatımızdır. Kuru üzümün taban fiyatı 1.75-1.80 YTL olmalıdır."