'Uzun solukluyuz, 3G için sabırsızlanıyoruz'

'Uzun solukluyuz, 3G için sabırsızlanıyoruz'
'Uzun solukluyuz, 3G için sabırsızlanıyoruz'

Colao, Türkiye?de iki yılda şebeke kapasitesini ve baz istasyonu sayısını ikiye katladıklarını belirtti. FOTOĞRAF: REUTERS

Türkiye'deki yatırımlarını artırarak, Türk ekonomisine katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirten Vodafone CEO'su Colao, 'Türkiye'de cironun yarısını yatırıma çevireceğiz' dedi

İSTANBUL - Vodafone CEO’su Vittorio Colao, Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmak istediklerini ve yatırımlarının uzun soluklu olduğunu belirterek, 3G’deki global deneyimlerini Türk kullanıcılara sunmak için sabırsızlandıklarını söyledi.
Vodafone’dan yapılan yazılı açıklamada, Colao, Türkiye’deki yatırımlarını artırarak, ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflediklerini de kaydetti. Colao, Vodafone’un Türkiye’ye bağlılığını ve büyüme hedeflerini vurgulayarak, Türkiye’de bu yıl elde edecekleri cirolarının yarısını yatırıma dönüştüreceklerini belirtti.

‘Türkiye’de bilişim büyüyor’
Türkiye’nin, Vodafone’un faaliyet gösterdiği ülkeler içinde önemli ve nüfus açısından büyük pazarlardan biri olduğunu belirten Colao, şöyle devam etti: “Türkiye’de bilişim sektörünün büyüklüğü 31 milyar dolara ulaştı. Bu, Türkiye pazarının Vodafone için önemini kanıtlıyor. Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümüne katkı sağlamak üzere Türkiye’ye geldik, iletişim pazarında etkili bir rekabet ortamının oluşumuna ivme kattık.” Vittorio Colao, Türkiye’de iki yılda şebeke kapa-sitesini ve baz istasyonu sayısını ikiye katladıklarını da vurguladı.
Şebeke iyileştirmeye de yatırım yaptıklarını belirten Colao, 3G’yi modern altyapının üzerine kuracaklarını vurguladı. Colao, 3G’de global deneyimlerini üç ay sonra Türkiye’deki kullanıcılara yansıtacaklarını hatırlatarak, Vodafone’un geçen hafta İstanbul’da yaptığı denemede Türkiye’deki en yüksek 3G hızı olan saniyede 21.1 megabite ulaşıldığını anımsattı. Türkiye’de istihdama katkı sağladıklarına da dikkati çeken Vittorio Colao, “Vodafone Türkiye’de şu an yeni bir CEO ve çok değerli bir yönetim takımı görev yapıyor, çalışanlara ve yönetim ekibine güvenim tam” diye konuştu.
CEO Colao, Türkiye’de yalnızca ekonomiye değil, topluma da yatırım yaptıklarının altını çizerek, Türkiye Vodafone Vakfı’nın kurulduğu 2007’den bu yana gerçekleştirdikleri birçok projenin, Vodafone’un topluma ve insana duyarlılığının en somut göstergesi olduğunu da kaydetti. (Radikal)