Vaillant'tan evlere elektrik

Dünyada kombinin mucidi olarak bilinen Alman firması Vaillant tarafından geliştirilen iki cihaz gelecek üç yıl içinde elektrik ve ısınma sisteminde devrim niteliğinde değişiklik yapacak.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

DÜSSELDORF - Dünyada kombinin mucidi olarak bilinen Alman firması Vaillant tarafından geliştirilen iki cihaz gelecek üç yıl içinde elektrik ve ısınma sisteminde devrim niteliğinde değişiklik yapacak. Isı pompası adı verilen ilk cihazla doğalgaz faturaları önemli ölçüde düşecek. Yakıt hücresi adı verilen ikinci cihaz ise ısınma görevinin yanı sıra 10 dairelik bir apartmanın tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak elektriği de üretecek. Test aşamaları tamamlanan cihazların seri üretiminin ise yaklaşık üç yıl zaman alması planlanıyor.
Vaillant İcra Kurulu Başkanı Claes Göransson, Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Seri üretime geçebilmek için öncelikle maliyetin düşürülmesi gerekiyor. Sistemin basitleştirilmesi ve su işinin de yükseltilmesi şart" dedi. Vaillant Türkiye'nin satışlarının Almanya'yı geçtiğini hatırlatılarak, Türkiye'de üretim tesisi açılıp açılmayacağı sorusuna ise Göransson, "Türkiye çok iyi bir pazar. Ekonomisi de hızla düzeliyor.
Önümüzdeki birkaç yıl içinde Türkiye'de yatırım yapma kararı gündeme gelebilir. Vaillant Türkiye o kadar başarılı ki, tüm dünyada Türkiye modelini oturtmaya çalışıyoruz" yanıtını verdi. Göransson, Türkiye'de bu yıl 300 çalışana 200 kişinin katılacağını söyledi.
Türkiye satışı Almanya'yı geçti
Vaillant Doğu Avrupa Başkanı Dieter Neuhdus ise şöyle konuştu: "Bölgedeki en büyük ciroyu Türkiye sağlıyor. Vaillant Türkiye ikinci markamız olan Protherm ile toplu konutlara yönelecek. Türkiye geçen yıl 109 bin 606 cihaz satarak 101 bin cihaz satan Almanya'yı geçti. Bu yıl ise hedef Fransa'yı geçmek."
Maliyet 10 bin avro
Yakıt hücresinde cihaza yerleştirilen bir elektronik sistem elektrik enerjisi üretiyor. Sistem gazla çalışıyor. Bu elektriği depolama şansı olmadığı için artan elektrik şehir şebekesine bağlanıyor. Bu elektrik şehrin ihtiyacında kullanılıyor. Ancak üretilen elektiriğin yetmemesi durumunda ise şehir şebekesinden elektrik alınıyor.
Bu durumda iki elektrik saati gerekiyor. Hedef toplu konutlar ve orta ölçekli işyerleri. Sistemi Türkiye'de devreye sokabilmek için yasa gerekiyor. Yetkililer, "Her mahalle kendi elektriğini üretebilecek. Cihaz maliyeti 10 bin avro" dedi.