'Vakfın katkısı olurdu'

Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'deki yüzde 49.29'luk kamu payının satışı için açılan ihalede ön yeterlilik alan Ereğli Ortak Girişim Grubu (OGG)...

ANKARA - Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'deki yüzde 49.29'luk kamu payının satışı için açılan ihalede ön yeterlilik alan Ereğli Ortak Girişim Grubu (OGG), ortaklığa katılmama kararı alan Ereğli Çalışanları Vakfı ile yollarının kesişeceğine inanıyor. Girişimin lieri Kibar Holding'in sözcüsü Serdar Koçtürk, "Belli bir aşamadan sonra çalışanlar vakfı ile bizim yollarımızın kesişeceğine inanıyorum. Bu beraberlik mutlaka sağlanacaktır" dedi.
Serdar Koçtürk, Erdemir'de örgütlü olan ve yürütmenin durdurulması için dava açan Türk Metal Sendikası'nın vakıfta ağırlığı bulunduğunu, çoğunluğun sendika ile aynı paralelde olduğunu belirterek "Aslında biz bu kuşkuyu yaşıyorduk. Olumsuz olma ihtimali vardı. Onlar bir tercih yapmak zorundaydılar. Sendikanın söylemi yönünde karar aldılar" dedi.
Koçtürk'e göre bu bir süreç meselesi. Vakfın ortak girişime katılımı ihale öncesi olmayabilir, ama ihaleden hemen sonra olabilir. "Vakfın katılmaması bizim gücümüzü olumsuz etkilemez, ama olsaydı mutlaka katkısı olurdu" diyen Koçtürk, OGG'nin oluşturacağı yönetim modeliyle igili çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
OGG'nin oluşturacağı yönetim modeli (Kurumsal Yönetim-Cooperate Governance) ve ana sözleşmeyle ilgili çalışmaların sürdüğünü, kurumsal yönetim için danışman şirket seçtiklerini bildiren Koçtürk, girişime kurucularının dışında çok sayıda şirketin ilgi gösterdiğini, modeli ortaya koyduktan sonra diğer şirketlerin desteğini isteyeceklerini ifade etti. Koçtürk, ağustos ayı ortasında ana sözleşme ve yönetim modelini ortaya koyacaklarını açıkladı.
POSCO çok ortaklıya örnek
"Şu anda OGG'ye katılmak isteyenlerle ilgili liste yapıyoruz, kabulleri ana sözleşme ve yönetim modelimiz çıktıktan sonra yapacağız" diyen Koçtürk, kurumsal yönetim modelinin Batı'da örnekleri olduğunu, çelik sektöründeki Güney Koreli POSCO'nun bu modelle yönetildiğini kaydetti. Erdemir ihalesinde ön yeterlilik alan yabancı şirketler arasında POSCO da bulunuyor. POSCO'nun ortakları arasında yüzde 3'ten fazla kimsenin pay sahibi olmadığını vurgulayan Koçtürk, "Rekabet gücü en yüksek firmadır. Kârlılık marjları en yüksek firmalardan biri ve çok ortaklıdır. Biz bu modeli ortaya koyduktan sonra her şey daha şeffaf olacak, bize katılmak isteyenler çok daha büyük güven duyarak katılacaklar. Zaman içinde destek büyüyecek" dedi.
Erdemir ihalesi için ön yeterlilik alan OGG içinde Kibar Holding, Turkon Holding, Tosçelik, Borusan Holding, Diler Holding, İÇDAŞ, Murat Denizcilik ve Ticaret, Tezcan Galvanizli Yapı, Yıldırım Dış Ticaret ve Yardımcılar Holding yer aldı. Koçtürk, OGG içinde 23 şirket yer aldığını hatırlatarak "ÖİB lider değişmediği sürece girişim gruplarında her türlü giriş çıkışa izin veriyor. Yüzde 30'u temsil eden lider Kibar Holding dışında OGG'nin yapısının değişmesine izin veriliyor. Bürokrasiyi azaltmak adına o şirketlerle müracaatımızı yaptık" diye konuştu.