Vakıf borç kapattı

Vakıflar Bankası bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması kapsamında, TMSF'den aldığı 213.3 milyon YTL tutarındaki sermaye benzeri krediyi vadesinden önce iade etmek için BDDK'ya başvurdu.

ANKARA - Vakıflar Bankası bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması kapsamında, TMSF'den aldığı 213.3 milyon YTL tutarındaki sermaye benzeri krediyi vadesinden önce iade etmek için BDDK'ya başvurdu.
Vakıfbank'ın açıklamasında, Bankacılık Yasası ve Bankacılık Sektörü Yeniden Yapılandırma Programı Hakkındaki Yönetmelik hükümlerine göre hisseye dönüştürülebilir tahvil karşılığı TMSF'den 26 Ağustos 2002'de 213 milyon 344 bin YTL sermaye benzeri kredi alındığı hatırlatıldı. Devlet iç borçlanma senedi olan kredinin vadesinden önce iade edilmesi için BDDK'ya başvurulduğu duyuruldu.
2001 yılında yaşanan krizden sonra uygulamaya konulan bankacılık sektörü yeniden yapılandırma programı kapsamında sermaye yeterlilik rasyosu düşük çıkan Vakıfbank'a, sermaye yeterliliği sağlayabilmesi için TMSF tarafından iç borçlanma kâğıdı olarak sermaye benzeri kredi kullandırılmıştı.