Vakıf hisse satışına hazır

Vakıfbank Genel Müdürü Ahmet Kacar, bankanın halka arz yoluyla özelleştirilmesinin uygun bulunduğunu belirterek bu yıl içinde halka arzı planladıklarını açıkladı.

ANKARA - Vakıfbank Genel Müdürü Ahmet Kacar, bankanın halka arz yoluyla özelleştirilmesinin uygun bulunduğunu belirterek bu yıl içinde halka arzı planladıklarını açıkladı. Kacar, bankanın 2002-2004 dönemi faaliyetlerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, bankanın bir kısım hissesinin, konjonktürün de uygun olması durumunda, halka arzını planladıklarını belirtti.
Kacar, yönetim olarak halka arz oranını yüzde 15 olarak düşündüklerini, ancak kesin hisse miktarına ortakların ve belirlenecek yatırım bankasının karar vereceğini belirtti. Kacar, Vakıfbank Genel Müdürlüğü'nü İstanbul'a taşımayı arzu ettiklerini, bunun için 2 yıllık periyotta strateji geliştirmeyi istediklerini de vurguladı. Bankanın kârının 2005 için 650 milyon YTL öngörüldüğünü belirten Kacar, "Ancak, Vakıfbank, 850 milyon YTL civarında kâr edecek" dedi.
Az maliyetli işlem
2005'te bankanın yeniden yapılanma programı başlattığını da sözlerine ekleyen Kacan, çalışmanın bankanın reorganizasyonu şeklinde
olacağını, şubelerin operasyonel yüklerden arındırılıp, satış odaklı hale getirileceğini ve daha az maliyetle işlem yapılabilmesinin amaçlandığını anlattı. Kacar, bankanın kaynak yapısının uzun vadeli krediye uygun olduğunu vurguladı. Vakıflar Genel Müdürü ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt da, özelleştirme konusunda şunları kaydetti: "Özelleştirme olayında halka arz edilmesi doğru bir değerlendirmedir. Zaten vakıflar halkın Vakıflarıdır, onun için amacı halka hizmet olan Vakıflar'ın yine sermayesinin halka arz edilmesi mali açıdan da doğru sistemdir."