Vakıfbank bayram sonrası borsada

Vakıfbank, hisselerinin yüzde 21.89'luk bölümünün halka arzı için 9-10-11 Kasım tarihleri arasında talep toplamaya çıkıyor.

İSTANBUL - Vakıfbank, hisselerinin yüzde 21.89'luk bölümünün halka arzı için 9-10-11 Kasım tarihleri arasında talep toplamaya çıkıyor. Vakıfbank'ın bu operasyondan elde edeceği gelirin 1 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.
Halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurusu onaylanan Vakıfbank, Şeker Bayramı sonrasında borsada olacak. İş Yatırım liderliğindeki dokuzu eş lider toplam 46 aracı kurumdan oluşan geniş bir konsorsiyum arza aracılık edecek.
Vakıfbank halka arzında yurtdışı global koordinatör olarak JP Morgan ve UBS yer alırken, yurtdışı eş liderlik yapacak yatırım bankaları İş Yatırım ve EFG İstanbul oldu. Halka arzda hisse fiyat aralığı ise 4.75-5.93 YTL olarak belirlendi.
Aktif büyüklükte, 21.3 milyar dolarla beşinci sırada olan Vakıfbank, halka arzın ardından borsanın da dördüncü büyük bankası olacak. Banka, talebin fazla olması durumunda halka arzın yüzde 15'i kadar ek satış hakkını da kullanabilecek. Ek satış halinde bankanın halka açıklık oranı yüzde 25.18'e kadar çıkacak.
'Süper Lig'deyiz'
Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, artık Türk bankacılık sektörünün Süper Ligi'nde yer aldıklarını belirterek, "Kendi kulvarımızda gördüğümüz özel sermayeli ilk beş banka arasında aktif büyüme hızı, kredi artış hızı, mevduat artış hızı, özkaynak artış hızı ve özsermaye kârlılığında birinci, net kâr artış hızında ikinci bankayız" dedi. Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, bu başarıyı halka arzla taçlandırmak istediklerini kaydetti.
Karaman, Vakıfbank halka arzının, 1 milyar doları aşan büyüklüğü ile Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en büyük ikinci halka arz olacağına işaret ederken, "Arz sonrası bankamız, İMKB'de işlem gören en değerli dördüncü banka durumuna gelecek. Ayrıca bu halka arz, ilk kez kullanılacak bazı talep toplama yöntemleriyle de diğer halka arzlardan ayrışacak" değerlendirmesi yaptı.