Vakıfbank sendikasyon kredisine yoğun talep

İSTANBUL - Vakıfbank, WestLB AG’nin koordinatörlüğünde, 11 ülkeden 29 bankanın katılımıyla, 736 milyon dolarlık sendikasyon kredisine imza attı. Kredi anlaşmasının imza töreninde konuşan Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Tanju Yüksel, sendikasyon kredisine yurtdışı bankalardan yoğun talep geldiğini belirterek, sendikasyon çevirme oranında yüzde 100’ü aştıklarını söyledi.
Kredinin onaylanma sürecinin zor olduğunu tahmin ettiklerini dile getiren Yüksel, yabancı bankaların bu denli negatif bir atmosfer içinde Türk bankalarına ve Vakıfbank’a sendikasyon sağlamasının olumlu olduğunu, Türkiye ekonomisinin ve bankacılık sisteminin sağlam duruşunun, yabancı bankaların işini kolaylaştırdığını söyledi. Yüksel, bu yıl içinde başka sendikasyon kredisi anlaşması bulunmadığını da belirtti.
WestLB AG Sendikasyon Birimi Direktörü David Pepper de dünyadaki sendikasyon piyasası hacminin hızlı bir şekilde düştüğünü, ancak Türkiye’nin bu konuda istisna olduğunu ve Türk bankalarının sendikasyon almaya devam ettiklerini belirtti. Pepper, soruları yanıtlarken de Türkiye ile benzer durumda olan ülkelerin sendikasyon piyasasına giremediğini kaydederek, Türk bankalarının sendikasyonu yüzde 100 oranında çevirmelerinin önemli bir gösterge olduğunun altını çizdi. (Radikal)