Vakıfbank'a iskontolu arz

Türkiye'nin en büyük beşinci bankası olan Vakıfbank'ın halka arzında sona yaklaşılıyor.

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük beşinci bankası olan Vakıfbank'ın halka arzında sona yaklaşılıyor. Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt, halka arzda fiyatlar belirlenirken iskonto uyguladıklarını belirterek "Zaten yüzde 15'e varan bir iskonto yaptık. Gelecek paralar bu değerlendirmeyi artıracak. Arzdan sonra dördüncü olacağız, Yakın gelecekte ilk üçe gireceğimize inanıyoruz" dedi. Halka arz için talep toplama işlemi 9-11 Kasım arasında gerçekleşecek bankanın fiyat aralığı 4.75-5.93 YTL olarak belirlendi.
Vakıfbank hisselerinin yüzde 21.89'luk kısmının halka arzı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Beyazıt, Türkiye'nin en büyük ikinci halka arzının gerçekleştirileceğini vurguladı. İş Yatırım liderliğinde 46 aracı kurumun çalışacağı arzın bu yönüyle de rekora imza attığını aktaran Beyazıt şöyle konuştu: "Hisselerin yüzde 69'u yurtdışı, yüzde 34'ü yurtiçine tahsis edilecek. Vakıfbank çalışanları yüzde 5, müşterileri yüzde 4, yurtiçi bireysel yatırımcılar ise yüzde 3 indirimden yararlanabilecek. Talep toplamada yatırımcılara indirimli, nakden ödemenin yanı sıra likit fon blokaj yöntemiyle de ödeme seçenekleri uygulanacak."
Beyazıt, arzın zamanlaması konusunda ise "Bizim için yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların oranı önemli değil. Yurtiçi ve yurtdışından ilgi var. Ülkenin istikrarı ve bankamızın durumu halka arz için zamanlamanın doğru olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
Beyazıt, dokuz aylık mali tabloları bugün açıklayacaklarını, dokuz aylık net kârın 350 trilyon, yıl sonu hedefinin 600-650 trilyona ulaşacağını söyledi. Beyazıt, son üç ayda kârı nasıl ikiye katlayacakları sorusunu, "Takip edersiniz, görürsünüz. Halka arzla tekrar bir güç kazanmış olacağız" yanıtını verdi.
180 gün evlilik yok
Beyazıt, "Bir evlilik düşünüyor musunuz" sorusuna "Arz sonrasında 180 gün satmama taahhüdü var. Yani 180 gün evlilik yapamayız. Gelecekte tartışılır" cevabını verdi. Beyazıt, genel müdür ve bazı yöneticelerin Avrupa ve ABD'de yatırımcılarla görüştüğünü, yoğun ilgi ile karşılaştıklarını ve tanıtımların hafta sonuna kadar süreceğini açıkladı. Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Durmaz da, arzdan beklenen yaklaşık 1 milyar dolarlık gelirin özsermayenin güçlendirilmesinde kullanılacağını, KOBİ, kurumsal ve bireysel kredilerde büyümenin hedeflendiğini açıkladı.