Vakıfbank'tan 'inen faiz' programı

Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, bankanın iştirakler dahil köklü değişim sürecine girdiğini belirtip, "Tüm alanları adeta şantiye gibi" dedi.

İSTANBUL - Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, bankanın iştirakler dahil köklü değişim sürecine girdiğini belirtip, "Tüm alanları adeta şantiye gibi" dedi. Karaman, piyasa faizi olarak aktifi en büyük beş bankanın faizinin baz alındığı 'inen faiz programı'nın tanıtıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, bankanın bundan sonra daha fazla müşteri odaklı pazarlamaya ağırlık vereceklerini belirtti.
Karaman, sorular üzerine de yakın bir gelecekte KOBİ'lere yönelik yeni bir uygulamayı hayata geçireceklerini söyledi. Önümüzdeki dönemde kredi pazarında çok fazla genişleme beklemediklerini belirten Karaman, 'inen faiz'in özellikle tüketicilerin faizlerin düşme beklentisi içinde olduğu bir ortamda bu ihtiyacı karşılayabilme olanağından dolayı tutacağını düşündüklerini vurguladı.
Yıllık basit faiz ortalamasının her 0.10 baz puanlık inişinin yarısının tüketiciye indirim olarak yansıtılacağı 'inen faiz' programında ilk indirimin ne zaman yapılacağı sorusuna Karaman, "Kesin olmamakla birlikte 2006 içinde" yanıtı verdi.
'Faiz inişi yansıtılacak'
Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Önder Halisdemir ise inen faiz programında kullanılan bireysel kredi faizinin piyasada faiz indiğinde otomatik olarak ineceğini, buna karşın faizler çıkarsa inen faizin asla yükselmeyeceğini söyledi. Halisdemir, piyasa faizleri olarak aktifi en büyük beş bankayı baz aldıklarını ve bu bankaların kredi faizlerinin aldıkları masraf ve komisyonların eklenmesi ile hesaplanan yıllık basit faiz ortalamasının her 0.10 baz puanlık inişinin yarısının tüketiciye indirim olarak yansıtılacağını, ayrıca tüketiciye ek bir maliyetinin olmayacağını kaydetti. Gazetecilerin soruları üzerine Önder Halisdemir, daha önce bankadan kredi kullanan tüketicilerin bu uygulamadan faydalanamayacağına işaret edip, "Yeni programa start verdik. Diğer bankalardan kredi kullananlar da bu programa koşacak" dedi.