Vakıfbank'tan rekorlu arz

Türkiye'de Tüpraş'tan sonra en büyük ikinci halka arzı gerçekleştiren Vakıfbank, rekor miktarda talep topladı. Ek satışla birlikte hisselerinin yüzde 25.18'ini halka açan Vakıfbank, 1.27 milyar dolar gelir elde etti.

İSTANBUL - Türkiye'de Tüpraş'tan sonra en büyük ikinci halka arzı gerçekleştiren Vakıfbank, rekor miktarda talep topladı. Ek satışla birlikte hisselerinin yüzde 25.18'ini halka açan Vakıfbank, 1.27 milyar dolar gelir elde etti. Halka arz edilen hisse adedinin altı katına yakın talep toplayan ve bu miktarla rekor kıran Vakıfbank'ta hisselerin yüzde 73'ü yurtdışı kurumsal yatırımcılara satıldı.
Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt, halka arzla 7.1 milyar dolarlık talep yaratıldığına dikkat çekerek "Halka arzların şampiyonu olduk" dedi. Vakıfbank'ın arz sonuçlarını basın toplantısıyla açıklayan Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Beyazıt, Genel Müdür Bilal Karaman ve Kurumsal Finansman Yönetmeni Adnan Güzel'in verdiği bilgiye göre, Vakıfbank halka arzında taban fiyat olan 4.75 YTL üzerinden halka arz edilen hisse adedinin 5.9 katı talep toplandı.
THY ve Tüpraş'ı geçti
Beyazıt "Türkiye'nin en büyük ikinci halka arzına bugüne kadar yapılan en büyük talep patlaması yaşandı" diye değerlendirdiği bu sonuçla Vakıfbank, THY, Tüpraş gibi büyük halka arzlara gelen talep miktarını geride bıraktı.
Halka arzdan sonra bankacılık sektöründe dördüncü büyük banka konumuna yükselmesi beklenen Vakıfbank'ın bundan sonraki hedefinin ilk üçü zorlamak olduğunu söyleyen Beyazıt, yerli ve yabancı yatırımcıdan gelen yoğun ilginin bankanın sahip olduğu potansiyeli gösterdiğini kaydetti.
Vakıfbank'ın halka arz öncesinde açıklanan 4.75-5.93 YTL fiyat aralığına karşın halk arz nihai fiyatı 5.40 YTL oldu. Ek satışla birlikte halk arz edilen hisse sayısı 322 milyon olarak açıklandı. Yurtdışı kurumsal yatırımcılara satılan hisse adedi, 235 milyon, yurtiçi yatırımcılara satılan hisse sayısı 86 milyon 800 bin oldu.
'Halka arzların şampiyonu olduk' diyen Beyazıt, "Şimdi asıl hedefimiz şampiyonlar ligine adım atmak" dedi.Vakıfbank'ın arzının ardından 35 bini aşkın ortağın sorumluluğunu aldıklarını ifade eden Yusuf Beyazıt, şöyle devam etti: "Halka arzla birlikte ülkemize de çok önemli miktarda yabancı sermaye girişi de sağlanmıştır."
Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman da toplam talebin yüzde 93'ünün yabancı kurumsal yatırımcılardan gelmesinin, Vakıfbank'ın ve Türkiye'nin bugünü ve geleceğine dair yabancıların güvenini ortaya koyduğunu vurguladı. Karaman, halka arzda yurtiçi ve yurtdışında toplam 7.15 milyar dolar (9.8 milyar YTL) talep toplandığını, yatırımcı sayısının 35 bin 119'a ulaştığını, halka arz sonunda da 34 bin 168 yatırımcıya hisse tahsisi yapıldığını söyledi.
'Üç yıl satmazlar'
Karaman, Vakıfbank'ın halka arzıyla 930 milyon dolar yabancı sermaye girişi sağlandığını belirterek "Bu yatımcıların hisselerini üç yıllığına portföylerinde tuttuğunu dikkate alırsak bu yatırımların kalıcı olacağını düşünüyoruz" dedi.
Vakıfbank'ın piyasa değerinin yaklaşık 5.1 milyar dolar olduğuna işaret eden Karaman, "Toplam 7.15 milyar dolar talep büyüklüğü göz önüne alındığında, halka arzda toplam talep büyüklüğü bankanın toplam değerini aştı" dedi. Soruları da yanıtlayan Karaman, Vakıfbank'ın 5.8 milyon müşteri ve 300 bin KOBİ müşterisi bulunduğunu da açıkladı.