Van için damlaya damlaya...

Van için damlaya damlaya...
Van için damlaya damlaya...

Kumbaraya ilk bağışı 5 milyon TL ile Turkcell yaptı. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de (sağda) katıldı.

Turkcell, MEB ve TEV'in 'Van İçin Türkiye Kumbarası' projesi kapsamında öğretmen kampüsü ile öğrenci yurdu yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı , Turkcell ve Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından düzenlenen “Van için Türkiye Kumbarası” projesi, ilk olarak Turkcell tarafından yapılan 5 milyon TL bağış ile hayata geçti. Proje kapsamında, Öğretmen Kampüsü ve bir Öğrenci Yurdu inşa edilecek, maddi olanaklardan yoksun başarılı öğrenciler burslarla eğitim yolunda desteklenecek.
Turkcell, deprem yaralarını sarmaya çalışan Van’da kalıcı çözümler hedefleyen yeni projelerini, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Süreyya Ciliv ve TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç katıldı. 

Öğretmen kampusu
Ciliv, “Van için Türkiye Kumbarası” projesine ilişkin, “Çağrımız tüm kişi ve kurumlara; gelin bu kadarla sınırlı kalmasın, Van’da hayatı hep birlikte canlandıralım. Türkiye Kumbarasına atacağınız her bir kuruşla daha çok insanımıza ulaşalım ve Van’ı hep birlikte inşa edelim” dedi.
Ciliv, öğretmenlerin, eğitim ve öğretimde muazzam bir rolü olduğu için proje ile öğretmenlere ve öğrencilere odaklanmayı hedef aldıklarını anlattı. Ciliv, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tahsis edilen 5 dönüm arazi üstüne 2 artı 1 dairelerden 100 öğretmene tahsis edilmek üzere “öğretmen kampusu” kurulacağını bildirdi.Ciliv, bu arazinin büyümeye açık olduğunu dile getirerek, kampanya büyüdükçe bu sayının artacağını söyledi. Öğretmen kampüsünün sosyal aktivite alanlarına sahip, depreme dayanıklı ve hızlı internet altyapısına sahip binalardan oluşacağını anlatan Ciliv, öğrenciler için de 100 öğrenci kapasiteli “öğrenci yurdu” yaptıracaklarını belirtti. 

5283’e mesajla 5 TL
Ciliv, öğrenci yurdunun da başka bir arazi üzerine depreme dayanıklı, sosyal aktivite alanlarına sahip, genç dostu ve Milli Eğitim Bakanlığı kriterlerine uygun bir öğrenci yurdu olacağını kaydetti.
‘Türkiye kumbarası’ ile ilgili de vatandaşlara çağrı yapan Ciliv, “İlk, Turkcell olarak bu kumbaraya 5 milyon lirayı biz koyuyoruz. Fakat bu 5 milyon liranın yanında biliyoruz ki Türk insanı da böyle güzel bir projeye katkıda bulunmak isteyecekler. Bu sebeple teknolojiyi ve TEV’in de sistemini kullanarak Türkiye’den de bağışlar alacağız. Vatandaşlarımız kampanyaya katılmak için 5283’e ‘Van’ yazarak 5 TL’lik bağışları göndermiş olacak” diye konuştu. Kampanya kapsamında ayrıca Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası hesaplarına havale ve EFT yapılabilecek, web sitelerinden de kredi kartıyla bağışlar yapılabilecek.

Web sitesinden ‘bağış takip’
Bağış yapanlar, yardımın hangi eve katkı sağladığını “turkiyekumbarası.com” web sitesinden takip edebilecek. Ciliv, bu web sitesinden bağış yapabilmenin ve proje filmini izleminin yanı sıra projenin takip de edilebileceğini kaydederek, “Her 2 saate bir 5 milyon TL’nin üstüne Türkiye ne kadar ekliyor bunu da görebileceğiz” dedi.

Erciş’e MEB İletişim Merkezi
Ciliv, Van’daki önemli sorunlardan birinin de işsizlik olduğuna dikkati çekerek, Erciş’te MEB İletişim Merkezi’ni kuracaklarını bildirdi. Bu merkezi de çok yakın zamanda tamamlayarak faaliyete geçireceklerini dile getiren Ciliv, burada çalışan insanların yüzde 50’sinin engellilerden olaşacağını vurguladı. ( EKONOMİ SERVİSİ )

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107767910776796

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Van - Cumhuriyet 1907

  Sivil kuruluşlar çok yardım etti ama AKP bunları nedense VAN'a ulaştıramadı!Bu konuda açıklama da yapmadılar.Halk hala bez çadırlar da..

  Hamas - Can1969

  Hamas'a,Somaliye gösterdiği ilgiyi kendi halkımıza gösteremedi hükümet bez parçası için de 9-10 kişilik aileler zor şartlarda yaşıyor hükümetten ses yok.

  Van - Burak1978

  Tebrik ederim devletten de aynı çalışmaları beklerim.Son 40 yılın en korkutucu soğukları ve halk kaderine terkedildi..

  Van.. - Burak1978

  Şu çabayı devletten de görmek isterdim ama kaymak ile meşguller dağlarda.Yanan çocuklar,salgın hastalıklar,gözü yaşlı anneler.İçim parçalanıyor.

  Halk.. - Sinan Devrim

  Ne yazık ki halkın gösterdiği duyarlılığın çok azı bile iktidar da yok.yapılan onca yardımlar ile yeni bir Van kurulabilecekken çocuklar çadır yangınlarında ölüyor,öğretmenler sokakta.

  Mümkünse - Filiz Balcı Ulusoy

  Evvela Van'a ilk andan beri yollanan ayni yardımlar ile,toplanan nakdi yardımların akıbetini öğrenelim mümkünse.Bakın insanlar hala ölüm-kalım mücadelesi vermekte.Sonra yardımların toplandığı şu depo nasıl kundaklandı.Onu ve faillerini alalım...