Van'dan otel krallığına

33 yaşındaki Fettah Tamince'nin öyküsü 13 yaşındayken doğduğu ve büyüdüğü Van'ın Çaldıran ilçesinden karne hediyesi olarak Antalya'ya gelişiyle başlıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

ANTALYA - 33 yaşındaki Fettah Tamince'nin öyküsü 13 yaşındayken doğduğu ve büyüdüğü Van'ın Çaldıran ilçesinden karne hediyesi olarak Antalya'ya gelişiyle başlıyor. Halı satarak başladığı iş hayatını bugün mücevher ve inşaat şirketlerinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışındaki Rixos Otelleri ile devam ettiren Tamince, 11 Haziran'da Antalya'da 130 milyon dolarlık yatırım ile gerçekleştirdiği Rixos Hotel Premium Belek'i açmaya hazırlanıyor.
Dünyanın en lüks otellerinden biri olarak gösterilen Rixos Premium Belek, 400 dönümlük arazide 700 oda ve 1400 yatak kapasitesi ile hizmet verecek. Otelde yedi katlı bir apartman yüksekliğinde Truva atı şeklinde su parkından dünya mutfağından yemeklerin olacağı 14 restorana, 90 dünya markasının yer aldığı alışveriş merkezine ve pedagogların çalıştığı çocuk kulübüne kadar birçok alanda hizmet verilecek.
Müşteriler evlerinden özel uçakla otele gelebilecek ya da havalanından transferleri helikopter veya limuzinle yapılacak.
Otelde odaların bir gecelik ortalama ücreti 400 dolar. Bu rakam 10 bin dolara kadar çıkıyor. Bir de 90 bin dolarlık paket program bulunuyor. Üç senede oda fiyatları gecelik 1000 dolara çıkacak.
Halıyla başladı
Manifaturacı bir babanın oğlu ve dokuz kardeşin en küçüğü Fettah Tamince. Doğduğu Van Çaldıran'da hem okuyup hem de babasına yardım eden Tamince'nin hayatının dönüm noktası 13'üncü yaşı. O zamana kadar Antalya'daki akrabalarının yolladığı Karacaoğlan Parkı'nın resmine bakıp kendi kendine 'Benim gitmem gereken yer burası' diye düşünen genç işadamı, ortaokulu birincilikle bitirdiği için babası tarafından ödüllendirildi.
Ödül, 'Gitmem gereken yer' dediği Antalya'ydı. 1985 yılında Van'dan Antalya'ya gelen Tamince bir daha asla Van'a dönmedi. Akrabalarıyla birlikte halı satmaya başladı. Bir yandan da lise eğitimini tamamlıyordu. 18 yaşına geldiğinde üniversite eğitimi almak ve halı satmaya devam etmek için Almanya'ya gittiğinde ise deri çanta ve konfeksiyon olamak üzere iki şirketi vardı.
Halı, deri ve konfeksiyon derken Tamince 1994'te de mücevher işine başladı ve Kemer'de ilk mağazasını kurdu. Bu mağaza ise ona 1995'te Rusya'nın kapılarını açtı. Mücevher mağazasına gelen Rus turistlerle iyi ilişkiler kuran Tamince, Rusya'da da mücevher mağazası hizmete soktu. Sonra kendi deyişiyle her klasik esnafın denediği yollardan geçerken turistlere gayrimenkul satmaya, villa ve konut geliştirmeye başladı.
Altı ülkede 13 proje
İnşaat işiyle uğraştığı sırada şimdilerde 'dünya markası' yapmak için çalıştığı Rixos Otelleri'nin ilk tohumları da atıldı.
İlk oteli 2000 yılında açtıklarını anlatan Fettah Tamince, otelcilikteki geçmişini şöyle anlatıyor:
"Mütevazı, 180 yataklı bir oteldi, Labada Oteli. Şimdi Rixos Labada diye geçiyor. Şunu gördüm ki otel yatırıcımları birebir işin içinde değiller. Bu açığı fark edince sermaye, personel ve müşteri üçlüsünü iyi yönetebilir miyiz diye düşünmeye başladım. İnşaat şirketini kurduğumuzda ortağıma 'Öyle bir organize olun ki 10 ülkede 30 projeyi nasıl yöneteceğimizi düşünelim' dedim. Beni hayalperestlikle suçladılar. Şimdi altı ülkede 13 proje yapıyoruz. Gün geçtikçe gelişiyoruz ve bu konuda çok başarılıyız. Liderlik, iyi ekip yönetme, doğru insanları geliştirme, iyi kontakları kurma, müşteri memnuniyetine odaklanma, bunların hepsi profesyonel iş hayatında yönetmeniz gereken noktalar."
Üç otel inşaatı sürüyor
20 yıllık meslek yaşamında tezgâhtarlıktan işletmeciliğe, tur operatörlüğüne, mağaza sahipliği ve otel yöneticiliğine kadar turizmin her noktasında çalışan ve başarılarını buna bağlayan Tamince, 25 milyon dolarlık iş hacmine sahip Lidyon mücevher firması ile Türkiye ve Rusya'da faaliyet gösteriyor. Bünyelerinde 16 tane dünya markası bulunuyor. Hem tasarlıyor hem üretiyor hem de ihracat yapıyor. Sembol inşat ise hem kendi otellerini inşaa ediyor hem de Kazakistan, Ukrayna, Rusya, Hırvatistan ve Avusturya gibi ülkelerde çalışıyor. Şirket, geçen yıl Ukrayna'da yılın inşaat şirketi seçildi.
Antik Perge kentinin kurucusu ve yedi haremiden biri olan güçlü bir lider Rixos'u otellerine ad olarak veren Tamince'nin hedefi Rixos ile dünya markası olmak. Rixos'un yurtiçinde ve dışında toplam altı oteli bulunuyor.
Ayrıca Hırvatistan, Kiev ve Moskova'da devam eden üç otel inşaatı bulunuyor. Rixos Grup olarak hedefleri ise 2015'te 1000 otele ulaşmak. Bu sene açılacak otellerin yatırım tutarı 225 milyon, devam eden yatırımların ise 425 milyon dolar. Tüm Rixos'larda 4 bin 500 kişi çalışıyor.
İlk haftanın odaları doldu
Tamince, şu sıralar haziran ayında tüm dünyadan sanatçıların, siyasetçilerin katılımı ile açılacak Rixos Hotel Premium Belek Otel için hummalı bir çalışma yapıyor. Otel inşaatı 10 ayda tamamlanarak 11 Haziran'da hizmete girecek.
Dünyada en iyi resort otellere gidip kalan ve incelemelerde bulunan Tamince, en iyi yerlerde olamayanları keşfetmeye çalışmış ve hepsini kendi otelinde hayata geçirmiş.
11 bin çam ağacının bulunduğu bir arazide kurulan otelin 11-17 Haziran tarihleri arasındaki rezervasyonları dolmuş bile. Yapılan 130 milyon dolarlık yatırımın beş senede geri döneceğini söyleyen işadamı Tamince, "Aslolan minimum finansman ve yatırım maliyeti ile maksimum verim" diyor.
Konuklar jetle gelebilecek
1000 kişinin çalışacağı otelden bazı ayrıntılar:

 • Beş yıldızlı otellerde oda büyüklüğü uluslararası standartlarda 70 metrekare. Rixos Premium Belek'te ise odalar 200 metrekare. Ayrıca 30 adet villanın içinde de özel havuz, aşçı, servis elemanı, spor merkezi bulunuyor.
 • Çiftler yalnız kalmak istediğinde çocukları için de çeşitli mekânlar bulunuyor. 4-6 yaş arasındaki çocuklar deneyimli pedagoglarla Rixi Clup'da vakit geçirirken 6-11 yaş arası çocuklar ise özel animasyon ve oyunlarla eğleniyor.
 • İsteyen misafirler otelin özel jeti ile bulundukları ülkeden otele kadar getiriliyor. Ayrıca havaalanında limuzin veya helikopterle otele transferleri yapılabiliyor.
 • Uluslararası uzmanlar, 40 masöz ve masörün bulunduğu Spa Merkezi.
 • Türk hamamı.
 • Türk, Fransız, Asya, Rus mutfaklarından yemeklerin bulunduğu 14 restoran.
 • 10 adet tenis kortu.
 • 11 barın bulunduğu barlar sokağı.
 • 2 bin kişilik amfi tiyatro ve Truva atı konseptiyle dizayn edilmiş su parkı. Su parkının tamamlanması bir-bir buçuk saat sürüyor.
 • Kenyalı ve Çinli akrobatlar ile Brezilyalı dansçıların gösterileri.
 • Su ve lazer gösterileri.