'Vapur iskelesinde bankacılık yapılmaz'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların kredi kartı pazarlamasında rekabet nedeniyle yanlış yaptıklarını söyledi.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların kredi kartı pazarlamasında rekabet nedeniyle yanlış yaptıklarını söyledi.
Pazarda, sokaklarda kart dağıtıldığını vurgulayan Bilgin, bunları önleyen düzenlemeler yaptıklarını, kimsenin talebi ve imzası olmadan kart düzenlenemeyeceğini kaydetti. Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Bilgin, BDDK'nın onayladığı yerlerde kartların dağıtılabileceğini kaydetti.
BDDK Başkanı Bilgin, bankacılığın hassas bir iş olduğunu da sözlerine ekleyerek, "Sokakta, vapur iskelesinde yapılacak iş değildir. Bunu aslında bankacılılar da istiyor. Çünkü genç bankacılar, sokakta kart dağıtmak zorunda kalıyorlar" dedi.
Faize düzenleme
Temerrüde düşme durumunda bileşik faizin yürütülemeyeceğine yönelik düzenleme getirdiklerini dile getiren Tevfik Bilgin, faiz hesabının hangi tarihten başlayacağına ilişkin de hüküm koyduklarını söyledi.
Bilgin, kart faizlerinin yüksekliğinden şikâyet edildiğini ifade ederek, "Bu kadar yüksek faiz olmaz. Ama, biz BDDK olarak ana noktaları koymaya çalıştık. Faizde bir sınırlama getirmek dünyada hemen hemen hiçbir ülkede yok. Bütün bankaların faiz oranlarını her ay sitemizde yayımlayacağız. Tüm kart hamillerine şunu söylüyorum, faiz oranlarına bakarsınız, çok uygun faiz oranlı bankalarımız da var. Bir bankadan öbür bankaya geçerseniz. Kartı iptal etmeyi de kolaylaştırdık. Tavrımız bunun piyasa ekonomisi içinde dengeye gelmesi ve kurallarının sizler tarafından konmasıdır" diye konuştu.
'Sınırlar aşılmayacak'
Bankaların krizden ders aldıklarını ifade eden Bilgin, BDDK'nın hiçbir şekilde, hiçbir bankaya sınırların aşılması konusunda taviz vermeyeceğini söyledi. Bankacılık sisteminin önünün açık olduğunu kaydeden Bilgin, şöyle devam etti:
"Bankacılık sektörünün gelecekteki en büyük sorunu düşük enflasyona uyum sağlayabilmek. Bankalar bizim çizdiğimiz kurallar dahilinde oyunu oynarsa biz destek oluruz. Ama kurallar aşılırsa karşılarında BDDK'yı bulacaklardır."
Bilgin, dünyada BDDK benzeri otoritelerde sıkı kuralların bulunduğunu belirterek, "Biz bir şey yapınca 'liberal ekonomiye aykırı, bu BDDK'nın görevi mi?' deniyor. Bazen yalnız kaldığımızı düşünüyorum" dedi. Bilgin, bankacılık sisteminde koruyucu hekimlik yapmak istediklerini söyledi.