Vardar Reysaş'ı 'sehven' sattı, şimdi pahalı fiyattan geri alıyor

Vardar Reysaş'ı 'sehven' sattı, şimdi pahalı fiyattan geri alıyor
Vardar Reysaş'ı 'sehven' sattı, şimdi pahalı fiyattan geri alıyor

Vardar?ın dün hisselerini geri alma çabası yüzünden Reysaş hisseleri yüzde 6.75 prim yaptı. Vardar iki günde 3.72 milyon lot hisse aldığını ve şirketteki payını yüzde 8.88?e çıkarttığını açıkladı.

Cuma günü sehven ortalama 3 TL fiyatla 6.1 milyon Reysaş hissesi satan Vardar, dün 3.5 TL'den 3.72 milyon hisseyi geri aldı

İSTANBUL - Yanlışlıkla sattığı 6.1 milyon adet Reysaş Taşımacılık ve Lojistik hissesi ile dikkatleri üzerine çeken şirket ortaklarından Rıfat Vardar dün 3.72 milyon lot hisseyi İMKB’den geri aldı. Vardar cuma günü 6.1 milyon adet hisseyi sehven (yanlışlıkla) 3 lira ortalama fiyatla satmasına karşın dün Ekinciler Menkul üzerinden ortalama 3.5 TL fiyattan Reysaş hisselerini yerine koyabildi. 

Payı yüzde 8.88’e çıktı
Reysaş Lojistik’ten öğle saatlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada ise Rıfat Vardar’ın elindeki  hisseler toplamı ile ilgili “Bu alımla birlikte Reysaş Lojistik’te sahip  olduğu C Grubu payların toplamı 1.924.836 adete ulaşmıştır” bilgisi verildi.  Ancak Rıfat Vardar ikinci seansta da yoğun alımlarını sürdürerek yaklaşık 3.72 milyon TL’lik alım yapmış oldu.
Rıfat Vardar’ın yeniden hisse almasıyla şirketteki payı da yüzde 8,889 seviyesine ulaştı.
Reysaş’ın KAP’a gönderdiği açıklamada, şirket ortaklarından Rıfat Vardar’ın bugün 2. seansta Reysaş’a ait hisse senetlerini 3,46-3,56 fiyat aralığından (ortalama: 3,5245) 1 milyon 800 bin adet alış işlemi gerçekleştirdiği bildirildi.
Açıklamada, “Bu alımla birlikte Reysaş’daki sahip olduğu C Grubu payların toplamı 3 milyon 724 bin 836 adet olmuştur. Rıfat Vardar’ın bu alımlar sonrasında şirketteki payının şirket sermayesine oranı yüzde 8,889’dur” denildi.

Hisseler prim yaptı
Vardar’ın yoğun alımları yüzünden  Reysaş hisse senetleri gün sonunda İMKB’de en fazla değer kazanan 7. şirket oldu. Hisseler yüzde 6,75 oranında değer kazandı.
Vardar, cuma günü Reysaş hisse senetleri ile ilgili olarak 2,90-3,50 lira fiyat aralığından 6.101.845 adet satış işlemini internet üzerinden sehven yaptığını duyurmuştu.
Ödenmiş sermayesi 59 milyon lira olan Reysaş’ın yanlışlıkla satıldığı açıklanan 6.1 milyonluk hissesi şirketin yaklaşık  yüzde 10’una karşılık geliyor. 

Manipülasyon incelenmeli
Bu arada Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan, ‘’Reysaş’ın son bir aylık işlemleri manipülasyon incelemesine tabi tutulmalı. Burada manipülasyon şüphesi doğdu’’ dedi.
Yatırımcıların, hâkim ortakların yaptığı bu işlemden dolayı zarar gördüğünü savunan Bahçuvan, eğer manipülasyon kararı çıkarsa yatırımcıların tazminat talebiyle dava açabileceğini öne sürdü. Ali Bahçuvan, SPK’nın bu işlemleri durdurması gerektiğini de öne sürdü.  

İMKB satışı inceliyor
Bu arada İMKB yetkilileri, ‘’Rıfat Vardar’ın yanlışlıkla toplam 6 milyon 101 bin 485 adet şirket hissesini İMKB’de satmasına ilişkin incelemenin devam ettiğini’’ de bildirdi. (Radikal, aa)