Varlık Barışı'nın rekortmeni Ali Türkan 'vergi yüzsüzü' oldu

Gelir İdaresi, internet sitesinde 850 bin liranın üzerinde vergi borcu bulunan mükelleflerin listesini açıkladı. 152 sayfalık listede, geçen yıl Varlık Barışı'nda 5.2 milyar lira getireceğini beyan ederek gündeme oturan Ali Türkan dikkat çekiyor. Türkan'ın borcu 104.9 milyon lira

ANKARA - Varlık Barışı’nda 5.2 milyar lira getireceğini beyan eden ancak parayı getirmeyen Ali Türkan, vergi borçluları listesine 38’inci sıradan girdi. Beyan ettiği 5.2 milyar liraya karşılık gelen 104.9 milyon liralık vergi borcuyla listeye giren Ali Türkan hakkında amme alacağı yasasına dayanarak takip de başlatılmıştı.
Gelir İdaresi Başkanlığı dün internet sitesinde 850 bin liranın üzerinde vergi borcu bulunan mükelleflerin listesini yayımladı. 152 sayfalık vergi borçluları listesinde 7552 mükellef bulunuyor. Belbir Marmaris Belediyesi dışında ilk sıralarda yine bir belediye kuruluşu olan İETT var. 9’ncu sırada yer alan İETT’nin borcu 259 milyon lira.
İETT geçen yıl da 156 milyon liralık borçla vergi borçluları listesindeydi. Listede ayrıca 18’nci sırada 180 milyon liralık borçla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 173 milyon lira ile Karamanlı Belediyesi, 89 milyon liralık borçla da Adana Belediyesi bulunuyor. Küresel krizle birlikte Türkiye dışındaki sermayeyi ülkeye çekmeyi hedefleyen hükümet 2008’in son aylarında varlık barışı uygulamasını başlattı. 

Parayı getirmemişti
Ali Türkan da 26 Şubat 2009 tarihinde Cumhuriyet Vergi Dairesi’ne dilekçe verip 5.2 milyar lirayı getireceğini beyan etmişti. 5.2 milyar liralık beyanla gündeme oturan Ali Türkan’ın ödemesi gereken bir de vergi bulunuyordu. Beyan ettiği halde parayı getirmeyen ve vergiyi de ödemeyen Türkan hakkında amme alacağı yasasına dayanarak takip başlatılmıştı. Gelir İdaresi’nin yayımladığı vergi borçluları listesinde 104.9 milyon liralık borçla Ali Türkan 38’inci sırada yer aldı.
Esas faaliyet konusu bölümünde ise, ‘5811 sayılı yasa kapsamında’ ifadesi yer aldı. Bu yasa ilk çıkarılan varlık barışı yasası. Ali Türkan’ın borcuna gecikme zammı dahil değil.

Uzanlar ikinci sıraya düştü
Vergi borçluları listesinin ikinci sürprizi ise Marmaris Belediyesi’nin kurduğu MARİÇ- Belbir Marmaris işletmesi. İşletme 1.2 milyar lira ile vergi borçluları listesinde ilk sırada yer aldı. 
Uzun zamandır vergi borçluları listesinde ilk sıralarda yer alan Uzanlar böylece ikinci sıraya gerilemiş oldu. Uzan Grubu’ndan İmar Bankası Genel Müdürü Hilmi Başaran 600 milyon, Yeşim Öztürk 451 milyon, Mustafa Akar 451 milyon, Bahattin Uzan 451 milyon liralık ‘yargı harcı’ borçları nedeniyle ilk beş vergi borçlusu içinde yer aldı. İflas halindeki ADK Faktoring ise 212 milyon liralık borçla 14’ncü sırada yer aldı. Asya Tur 106 milyon liralık borcuyla 36’ncı sırada yer alırken, listenin 77’nci sırasında 57 milyon liralık borçla Fortis yer aldı.
Sabah Yayıncılık da 47.4 milyon liralık borçla listenin 92’nci sırasında. 1 Haziran 2009-31 Mayıs 2010 tarihleri arasında kesinleşen ‘tarhiyat’ listesinde ise ilk sırada 87 milyon lira ile Öz Dicle Akaryakıt yer aldı. Fortis 57.4 milyon lira ile 2, Vakıflar Bankası 21 milyon lira ile 9 ve HSBC de 11.7 milyon lira ile 24’ncü sırada yer aldı. Liste kesinleşmiş ödenmemiş vergi, kesinleşen ceza, gecikme faizlerini gösteriyor. (Radikal)


  ETİKETLER:

  İETT

  ,

  İnternet

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Ankara