'Varsın kafası çalışan adamlar 100 bin liramızı batırsın'

'Varsın kafası çalışan adamlar 100 bin liramızı batırsın'
'Varsın kafası çalışan adamlar 100 bin liramızı batırsın'

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ?Bugün Ar-Ge merkezi sayısı 50-60?a ulaştı. Bunların tamamını finanse ediyoruz? dedi. FOTOĞRAF: MEHMET KAYHAN YILDIZ / DHA

Genç girişimcilerin projelerine 100 bin TL'lik karşılıksız kredi verdiklerini açıklayan Bakan Ergün, 'Bugüne kadar paramızı kafası çalışmayanlar batırdı varsın kafası çalışan adam 100 bin TL batırsın' dedi
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Son yıllarda gelişen Ar-Ge çalışmaları ve gençlerin girişimciliğe özendirilmesi için teşvik paketlerini anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, genç girişimcilerin projelerini değerlendirerek 100 bin TL karşılıksız kredi verdiklerini söyledi. Kendisine ‘ya para batarsa’ diye sorulduğunu anımsatan Ergün, “Bu güne kadar paramızı kafası çalışmayanlar batırdı, varsın kafası çalışan adam 100 bin TL batırsın” dedi. 
Meclis’te bir grup gazeteciyle sohbet eden Bakan Ergün, şunları anlattı: 

Ar-Ge’ye destek: Son yıllarda Ar-Ge faaliyetlerini ve marka çalışmalarını teşvik ediyoruz. Daha önce Türkiye’de iki tane tekno park varken, 30 tane teknopark oluştu. Çok az sayıda Ar-Ge merkezi varken 50-60 tane Ar-Ge merkezi oluştu. Bunların tamamını finanse ediyoruz. Çalışan personelin sosyal güvenlik harcamalarının yüzde 80’ini merkezin büyüklüğüne göre Hazine’den finanse ediyoruz. Buralarda çalışanların sayısı 11-12 bini geçti. Şimdi KOBİ’leri de bu yolda teşvik ediyoruz.

Genç girişimciye geri ödemesiz kredi: Özellikle gençleri çok teşvik ediyoruz. Lisans son sınıf öğrencileri, yüksek lisans, doktora öğrencileri, doktorasını 5 yıl içinde bitirmiş genç akademisyenler, eğer bir teknolojik ürün ortaya koyarlarsa, bir proje ortaya koyarlarsa bu projelerini alıyoruz, kendileri girişimci olmak istiyorsa Bakanlıkta değerlendiriyoruz. Bunlardan 100 tanesini ayırıp geliştirmeleri için Teknoloji Geliştirme Merkezleri’nde yer ayırıyoruz. 100 bin lira kefilsiz, geri ödemesiz tekno-girişimci sermayesi veriyoruz. 

Parayı kafası çalışan batırsın: Şu anda arkadaşlarımız 170’in üzerinde projeyi inceliyor. Bunlardan 100 tanesine sermaye vereceğiz. Parayı geri istemiyoruz. Bu yüzden bize ‘ya batarsa’ diye soruyorlar. Biz de ‘batarsa batsın’ diyoruz. Bu güne kadar paramızı kafası çalışmayan adamlar batırdı, varsın kafası çalışan adam 100 bin liramızı batırsın. Kafası çalışan adamın bu parayı batıracağını da sanmıyorum. Her yıl 100 tane girişimi bu şekilde destekleyeceğiz. Göreceksiniz bu çocuklar 5-10 yıl içinde ciddi manada girişimci olacak. Yüksek teknoloji ürünü çıkacak.

Sanayiciyi üniversite ile buluşturuyoruz: Sanayicilerden de desteklediklerimiz var. SANTEZ projesi diyoruz. Bu kişinin projesini inceliyoruz. Bu ürüne dönüşebilir bir proje ise bir üniversite ile buluşturuyoruz. Araştırma süresi üç yıl. Üç yılda projenin ürüne dönüşmesi lazım. Üç yıl boyunca bu araştırmayı destekliyoruz. Bütün masraflarına yardımcı oluyoruz. Hatta pazarlamasına kadar yardımcı oluyoruz. Bu şekilde 20’den fazla ürünümüz var. 

Isıtan ayakkabı yaptılar: Bunlardan bir tanesi bir ayakkabı. Konyalı bir ayakkabıcı kışın kendi kendine ısıtan ayakkabı yapıyor. Ayakkabının taban astarına rezidans ve çip yerleştirmiş. Akşamdan şarj ediyorsunuz, uzaktan kumanda ile de çalıştırabiliyorsunuz. 12 saat boyunca 25-50 derece arası ısınıyor. Bu girişimcinin kuzey ülkelerinde çok ciddi bir pazar payı var.