Varyap iki prestijli ödül birden aldı

Varyap iki prestijli ödül birden aldı
Varyap iki prestijli ödül birden aldı

Batı Ataşehir de bulunan Varyap Meridian için dünyanın önemli mimarlık bürolarıyla çalışıldı.

Varyap Meridian'a Avrupa'dan iki ödül geldi. Proje, 2010 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri yarışmasında 'En iyi Yüksek Bina Mimarisi' ve 'En İyi Mimari' ödülü aldı

İSTANBUL - Varyap Meridian, 2010 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Yarışması’nda ‘En iyi yüksek bina mimarisi’ ve ‘En iyi mimari’ kategorilerinde ödüle değer görüldü. Leed sertifikasyonuna sahip Türkiye ’nin ilk ve tek karma lüks yeşil konut projesi olan Varyap Meridian’ın, son iki yılda Avrupa’dan gelen altıncı ödülün sahibi olduğu belirtildi. Varyap Meridian bu iki ödülü dünyanın en iyi emlak profesyonellerini tespit etmeyi amaçlayan ve Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri organizasyonunun bir parçası olarak gerçekleştirilen 2010 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri yarışmasında aldı.
Varyap’ın aldığı ödüller 24 Eylül 2010’da Londra’da yapılacak gala yemeğiyle sahiplerine verilecek. İlk yarışmayı kazananlar arasında en yüksek puanı alanlar tekrar yarışacak ve nihai olarak her kategoride ‘Dünyanın En İyisi’ belirlenecek. 27 Kasım’da yine Londra’da birincilik ilan edilecek.
Düzenlenen büyük yarışmanın bu yılki jüri üyeleri arasında ise Google Büyük Britanya Gayrimenkul Piyasaları Müdürü Ben Wood, Ulusal Gayrimenkul Profesyonelleri Federasyonu Grup Genel Müdürü Peter Bolton King, Uluslararası Emlak Federasyonu (FIABCI) Başkanı Christopher Hall, FIABCI Belçika Başkanı Hendrik Nelde, Avustralya Mimarlar Enstitüsü Müdürü Fiona Nixon, International Homes Luxury Collection dergisi Genel Yayın Yönetmeni Helen Shield ve Alman Emlak Derneği Genel Müdürü Sven Johns yer alıyor.

Avrupa’nın en iyi akıllı şehir projesi
Varyap Meridian’ın, dünyanın en prestijli gayrimenkul yarışması olan Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde iki ödülü alırken bu yıl İngiltere ’de yayımlanan Overseas Living Magazine tarafından ‘Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Projesi’ ödülüne değer görülmüştü.
Geçen ay da İtalya Milano’da yapılan ve Avrupa’nın en önemli ödüllerinden biri olan ‘Gayrimenkul Ödülleri’nde ‘Avrupa’nın En İyi Akıllı Şehir Projesi’ ödülünün sahibi olmuştu.

Projenin yüzde 90’ı yeşil alan
İstanbul Batı Ataşehir’de inşa edilen Varyap Meridian projesi kapsamında 5 kulede 20 ile 60 katlı 1500 konut, 50 bin metrekare kiralık alana sahip bir iş merkezi, 20 bin metrekare ofis binası, işletmesi uluslararası bir markaya verilecek 5 yıldızlı otel, kongre ve iş merkezi, ticaret alanları olmak üzere toplam altı kule ve üç adet alçak katlı ticari blok yer alıyor.
Türkiye’nin ilk büyük ekolojik karma projesi olan ve toplam 107 bin metrekarelik alana yayılı projenin yaklaşık yüzde 90’ı yeşil alandan 13 bin metrekare’lik alanı ise binalardan oluşuyor.
Projenin mimarlığını düzenlenen yarışma sonucunda dünyanın dört bir yanında farklı tasarımları ve yeşil binaları ile tanınan iddialı projelere imza atan dünyanın sayılı mimarlık bürolarından İngiliz RMJM (New York) şirketi yapıyor. Projenin tüm mühendislik danışmanlığını ise yine dünyaca ünlü
yüksek bina uzmanı İngiliz kökenli Buro Hoppold firması gerçekleştiriyor. (Radikal)