Varyap Meridian'e 'en iyi gayrimenkul ve en iyi yüksek bina' ödülü

Varyap Meridian'e 'en iyi gayrimenkul ve en iyi yüksek bina' ödülü
Varyap Meridian'e 'en iyi gayrimenkul ve en iyi yüksek bina' ödülü

Ödülü Varlıbaş Holding Başkanı Süleyman Varlıbaş (ortada) ve Varlıbaş Holding Genel Müdürü Erdinç Varlıbaş (sağdan ikinci) aldı. Süleyman Varlıbaş, ?Türkiye adına gururluyuz? dedi. FOTOĞRAF: TAHSİN AKTI / AA

Varyap Holding, 'Varyap Meridian' projesiyle, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri yarışmasında 'En İyi Gayrimenkul Projesi' ve 'En İyi Yüksek Bina' ödüllerini aldı. Batı Ataşehir'de inşaa edilen 'Varyap Meridian'in inşaatının 2011 yılında tamamlanması ve yaşamın başlaması hedefleniyor

LONDRA - Gayrimenkul geliştirme, inşaat ve müteahhitlik şirketi Varyap Holding, ‘Varyap Meridian’ projesiyle, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri yarışmasında iki ödüle layık görüldü. Londra’daki Marriott Otel’de düzenlenen Uluslararası Gayrimenkul yarışması ödül töreninde ‘Varyap Meridian’ adlı konut projesi, ‘En İyi Gayrimenkul Projesi’ ve ‘En İyi Yüksek Bina’ ödüllerini aldı. ‘Türkiye’nin ilk yeşil konut projesi’ olarak tanıtılan İstanbul Batı Ataşehir’deki ‘Varyap Meridian’ projesinin inşaatının ve satışlarının 2011 yılında tamamlanması ve yaşamın başlaması hedefleniyor.
Birçok ülkeden çok sayıda uluslararası gayrimenkul firma ve yöneticisinin katıldığı ödül töreninin ardından soruları yanıtlayan Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, uluslararası arenada verilen bu ödüllerin Türkiye adına kendisini gururlandırdığını söyledi. 

Farklılık yaratıyor
Türkiye’deki emlak piyasasının durumunun sorulması üzerine Süleyman Varlıbaş, son iki yıldır emlak piyasasında her şeyin iyi olduğunun söylenemeyeceğini, bu nedenle Varyap’ın değişik projeler üreterek ve farklılıklar yaratarak yoluna devam ettiğini kaydetti.
Son yıllarda gerileyen konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde artacağı tahmininde de bulunan Süleyman Varlıbaş, “Bir yandan arsaların azalması ve hızla tükenmesi diğer yandan da girdi fiyatlarının yükselmesi, konut fiyatlarının artmasına neden olacak” açıklamasında bulundu.

Ödemede kolaylık
Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Varyap Meridian’de ev sahibi olmak isteyenlere çeşitli ödeme kolaylıkları sunduklarını, düşük kredi faiz oranlarıyla, 12 ay ile 120 ay arasında değişen seçeneklerle konutları sattıklarını belirtti.
Projenin bulunduğu arsa, iyi bir proje olması, projeyi yapacak firmanın güvenirliği, ödeme şartları gibi konuların müşteriler için önemli olduğuna dikkati çeken Varlıbaş, “Bu kriterlerden bir tanesi eksikse, o projenin başarılı olması ve rağbet görmesi beklenemez” diye konuştu. Varyap Meridian projesinin çevreye uyumlu, insanların ve doğanın geleceğini bozmayan bir konut projesi olduğunu da vurgulayan Varlıbaş sözlerine şöyle devam etti:
“Örneğin bina ve çevre aydınlatmaları güneş ve rüzgâr enerjisinden sağlanacak. Konutların yapımında kullanılan malzemelerin çevre dostu malzemeler olmasına da özen gösterdik.”
Varyap Meridien projesiyle yüzde 40’a varan enerji ve su tasarrufu sağlayacaklarını kaydeden Süleyman Varlıbaş, hedeflerinin 10 yıl içinde yüzde 0 enerji tüketen konut projeleri yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

Adalet Sarayı’nı yapıyor
Varlıbaş Holding Genel Müdürü Erdinç Varlıbaş da, uluslararası gayrimenkul piyasasında Türkiye’nin daha çok tanıtıma ihtiyacı olduğunun altını çizerek, “Bu proje, miktar, değer ve metrekare bakımından Avrupa’da devam eden en büyük gayrimenkul projesi” açıklamasında bulundu.
Hedeflerinin dünya firması olmak olduğunu vurgulayan Erdinç Varlıbaş, Varyap Meridian ile başka uluslararası mimarlık ve gayrimenkul yarışmalarına da katılmayı planladıklarını söyledi. Bu arada ödül töreninin gecesi düzenlenen yemekte, yarışmaya katılan firmalar arasında çocuklara yardım amaçlı yapılan açık artırmada, Varyap Holding 12 bin 500 sterlinle (yaklaşık 30 bin TL) en fazla bağışta bulunan şirket oldu. Başarılı konut projelerine imza atan Varyap Holding’in bunun dışında da gerçekleştirdiği çok önemli projeleri bulunuyor.
Varyap Holding, halen, İstanbul Çağlayan’da inşaası devam eden Adalet Sarayı’nın yapımını sürdürüyor. Varyap Holding en son olarak Galatasaray Spor Kulübü Seyrantepe spor kompleksinin ihalesini de aldı. (aa, Radikal)

1500 konutluk proje
Varyap Meridian projesi, TOKİ ve Emlak Konut GYO ortaklığıyla hayata geçiriliyor. Toplam 107 bin metrekarelik alana yayılan Varyap Meridian’ın yüzde 90’ı yeşil alandan, 13 bin metrekarelik alanı ise binalardan oluşacak. Binalar, ikisi 24 katlı olmak üzere, 60, 45, 41 ve 34 katlı toplam altı bloktan oluşacak. Proje kapsamında, 1500 konut, beş yıldızlı otel, iş merkezi, ticaret ve sosyal alanlar bulunacak. Türkiye’nin en büyük gayrimenkul projesi olarak kabul edilen ve 1 milyar 200 milyon dolar toplam hasılatı olan proje çerçevesinde satışlara geçen nisan ayında başlandı. Varyap Meridien projesinin şu ana kadar yüzde 20’si satışa sunuldu.