Vatandaş 5 milyar doların peşinde

Vatandaş 5 milyar doların peşinde
Vatandaş 5 milyar doların peşinde
Merkez Bankası'nın rezervlerinden IMF'ye vereceği 5 milyar dolar vatandaşın yeni gündemi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bağlı olduğu Hazine Müsteşarlığı'na vatandaşlar konunun ayrıntılarını öğrenebilmek için bilgi edinme yoluyla sorular soruyor. Hazine ise bu sorulara kısıtlı cevap verebildi.

Rezervlerle ilgili soruların Merkez Bankası’nın yanıtlanmasının daha uygun olacağını belirten Hazine, verilecek 5 milyar doların da uluslararası rezervler içinde sayılmak kaydıyla karşılanacağını bildirdi.

Haziranda Meksika’nın Los Cabos kentinde düzenlenen G-20 toplantısında Türkiye ’nin IMF’ye katkı sağlayacağı açıklandı. Başbakan Erdoğan ’ın da katıldığı toplantı sırasında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda gelişmekte olan ülke IMF kaynaklarının güçlendirilmesi yoluyla küresel finansal istikrara katkı yapma niyetlerini beyan ettiler. Karar Merkez Bankası’nın duyurusu ile açıklandı. IMF, Avrupa ’da yaşanan krizle mücadele için bir fon oluşturdu. Bu fona aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkeler destek verecek. IMF’nin alacağı destek 456 milyar dolara çıkacak. Nisanda Avrupa’daki sıkıntının atlatılması için 360 milyar dolar yardım alan IMF, Meksika’da 95.5 milyar dolarlık ek destek sözü aldı.

‘Merkez’e sorun’
Vatandaşlar da konuyla ilgili bilgi almak için Hazine’ye başvurdu. Rezervlerle ilgili soruların sorulduğu Hazine, vatandaşlara, 1211 sayılı yasa gereği ülke altın ve döviz rezerlerini yönetme görevinin Merkez Bankası’nda olduğunu hatırlattı. Bunun için de bilginin Merkez Bankası’ndan alınması istendi. Türkiye tarafından taahhüt edilen 5 milyar dolar için de, bu tutarın IMF ile yapılan anlaşma uyarınca Merkez tarafından uluslararası rezervler içinde sayılmak kaydıyla verileceğini bildirildi.

bigPara.com