Vatandaş bankadan uzak duracak

Vatandaş bankadan uzak duracak
Vatandaş bankadan uzak duracak
Tüketici güven endeksi anketi sonuçlarına göre vatandaş üç ay boyunca kredi için bankaların sokağına uğramayı bile düşünmüyor. İş bulma umudu da geçen aya göre düştü

İSTANBUL - Tüketicinin ekonomiye dair güveninde yılın ikinci yarısıyla birlikte düşüş eğilimi başladı. Haziranda yüzde 88.04’le son 29 ayın zirvesine oturan tüketici güveni, ağustosta, bir önceki aya göre yüzde 0.14 azalarak 87.35’e düştü. Güvenin azalmasında gelecek dönem satın alma gücünde bir artış beklenmemesi ile iş bulma olanakları konusundaki karamsarlık etkili oldu. Vatandaş otomobil firmalarının sunduğu cazip kampanlara ise hala ilgisini sürdürüyor. Önümüzdeki dönemde de bu ilgi devam edecek. Buna karşın vatandaş her ne alırsa alsın banka kredisi kullanmamaya kararlı. Nitekim temmuza göre banka kredisi ile borçlanmayı düşünenlerin sayısında yüzde 6.5 gibi yüksek bir düşüş yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı “Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi” sonuçları, ekonomistlerin geleceği dair dikkat çektikleri risklere paralel çıktı. Güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması ise tüketici güveninde kötümser durumu ifade ediyor. Ağustos ayında endeks temmuza kıyasla yüzde 0.14 azalışla 87.35’e indi. Böylece haziranda yüzde 88.04’le rekor kıran endeks, 7 aylık kesintisiz artış sürecine temmuz ve ağustosta mola vermiş oldu.

İş bulma umudu da azaldı
Bunda satın alma gücü, gelecek dönem iş bulma olanakları ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına dair değerlendirmelerin kötüleşmesi etkili oldu. Ağustos ayında tüketicilerin gelecek 6 aylık dönemde satın alma gücü önceki aya göre yüzde 0.43 oranında gerileyerek 85.45 düzeyine indi. Gelecek 6 aylık dönemde tüketicinin iş bulma olanakları bir önceki aya göre yüzde 0.70 azaldı.
Vatandaşın önümüzdeki dönemde en fazla harcamayı yapmayı düşündüğü kalemlerin başında otomobil ve beyaz eşya geliyor. Önümüzdeki üç ayda beyaz eşya almayı düşünenlerin sayısı yüzde 4.21 artarken, otomobil kampanyaları da hala çok cazip bulunuyor. Nitekim otomobil almayı düşünenler yüzde 7.3 yükseldi. Yine konut alımaya yönelik beklentisi olanların sayısı da yüzde 3.7 arttı.
Ancak tüketici güven endeksi anketinin sonuçlarından en dikkat çeken gelişme vatandaşın önümüzdeki dönemde bankaların kapısına dahi uğramayı düşünmemesi. “Harcamaları için borçlanma veya kredi çekmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna yanıt verenlerin sayısı yüzde 6.5 gibi oldukça yüksek bir oranda düştü.

Kredi borcu 151.6 milyarı aştı
Tüketicilerin bankalara olan toplam borcu 3-8 Eylül haftasında 210.7 milyon TL artışla 151 milyar 625.6 milyon TL’ye ulaştı. Merkez Bankası ’nın verilerinden yararlanarak yapılan hesaplamaya göre, bankaların tüketici kredisi alacakları 3-8 Eylül haftasında 1.8 milyon TL artışla 111 milyar 130 milyon TL’ye çıktı. Tüketicilerin kredi kartı borçları ise 208.9 milyon TL artışla 40 milyar 495.6 milyon TL’ye ulaştı. Böylece, tüketicilerin bankalara olan toplam borcu bir haftalık dönemde 210.7 milyon TL artışla 151 milyar 625.6 milyon TL oldu. Aynı dönemde, konut kredileri 81.5 milyon TL artışla 51 milyar 291.8 milyon TL’ye ulaşırken, taşıt kredileri ise 8.2 milyon TL artarak 4 milyar 407.4 milyon TL’ye çıktı. Söz konusu bir haftalık dönemde, diğer tüketici kredileri ise 87.9 milyon TL’lik azalışla 55 milyar 430.8 milyon TL’ye geriledi. (Radikal)