Vatandaşa karne faturası

Devletin, bütün vatandaşlarına sağlık hizmeti verme çalışmaları sürerken, mevcut yasaların çelişkilerinin faturası vatandaşa kesiliyor. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, başka sosyal güvenlik kurumlarına tabi olduğu halde çifte sağlık karnesi kullanımının peşine düştü.

ANKARA - Devletin, bütün vatandaşlarına sağlık hizmeti verme çalışmaları sürerken, mevcut yasaların çelişkilerinin faturası vatandaşa kesiliyor. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü, başka sosyal güvenlik kurumlarına tabi olduğu halde çifte sağlık karnesi kullanımının peşine düştü. Diğer sosyal güvenlik kurumlarında çalıştıkları halde sağlık hizmetini Emekli Sandığı'ndan alan 25 bin 400 emekliye yaklaşık 15.5 trilyon lira borç çıkartıldı. Bazı emeklilerin faturalarının 50 milyar liraya kadar ulaştığı belirtilirken, bu tür fatura ile karşılaşanların SSK ve Bağ-Kur'a dava açarak, bu parayı almaya çalıştığı belirtiliyor.
Sosyal güvenlik yasalarında 1999'da değişiklik yapılmadan önce, örneğin SSK emeklisi ya da SSK'ya tabi işte çalışan bir kadın, memur emeklisi olan eşinden dolayı Emekli Sandığı'nın verdiği sağlık karnesi ile de sağlık hizmeti alabiliyordu. Aynı şekilde eski sistemde Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alan hak sahibinin bakmakla yükümlü olduğu diğer aile bireyleri de, SSK ve Bağ-Kur kapsamında olsalar dahi Emekli Sandığı'nın sağlık karnesini kullanabiliyordu.
Getirilen yasaklamaya karşın, söz konusu çifte karneler tam otomasyon sistemine de geçilmemesinin etkisiyle iptal edilemedi. Emekli Sandığı'ndan daha kolay ve iyi hizmet alan SSK ve Bağ-Kur'lular da yasağa rağmen Emekli Sandığı sağlık karnelerini kullanmaya devam etti. Emekli Sandığı, çifte sağlık karnesi kullanımının devam ettiğini, karnelerin güncellenmesi ve yenilenmesi sırasında saptamaya başladı.
25 bin 400 emeklinin, yaklaşık 15.5 trilyon lira borcu olduğu belirlendi. Çifte karne uygulamasına ilişkin incelemenin sonuçlanmasıyla bu rakamın daha da yükseleceği bildirildi. Gerçekleştirilen incelemeler çerçevesinde bazı emeklilerin borcunun 50 milyar liraya ulaştığı görüldü.
'SSK bu parayı ödemez'
Emekli Sandığı, toplamda 7 trilyon 28 milyar lira olan sağlık faturasını kullanıcılara kesiyor. Diğer sosyal güvenlik kurumları tarafından üstlenilen bu faturaları kullanıcılar ya da Emekli Sandığı'ndaki yakınlarından tahsil ediyor. Faturası yüksek olanlar bu parayı tahsil etmek için SSK ya da Bağ-Kur'a dava açarak, "Bu parayı ödeyin" diyor. Kısaca primi ödenmiş sağlık giderlerinin karşılanması içinden çıkılamaz bir hale geliyor. Emekli Sandığı bir üst düzey yetkilisi, "Bu parayı neden SSK ve BağKur'dan almıyorsunuz" sorusuna "Bize bu parayı ödemezler, 'Usulsüz kullanımı tespit etseydin' derler" yanıtını verdi. Ayrıca, Emekli Sandığı'nın verdiği sağlık hizmetinin SSK ve Bağ-Kur'dan yüksek olmasının da bu ödemeyi zorlaştırdığını ifade eden yetkili, "Emekli Sandığı'nda 1 milyar lira olan maliyet, SSK'da 300 milyon liraya kadar düşüyor"dedi.
Sağlıkta tek çatı için yasa tasarısı Meclis'te. Ancak, bu yasa çıksa da mevcut yasalar çerçevesindeki usulsüz çift sağlık karnesi sorun yaratmaya devam edecek. Çünkü, Emekli Sandığı Danıştay'a açılan 'kazanılmış hak' iddiası taşıyan davalarda haklı bulunan taraf. Çift karne kullananların bunları bir an önce iptal ettirmeleri gerekiyor.