Vatandaşın gözü 350 liralık 'Ucuz katarakt' ameliyatıyla riske girdi

Vatandaşın gözü 350 liralık 'Ucuz katarakt' ameliyatıyla riske girdi
Vatandaşın gözü 350 liralık 'Ucuz katarakt' ameliyatıyla riske girdi

Risk arttı Eray Kapıcıoğlu?na göre devlet, ameliyatlar için maliyet hesabı yapmadan fiyat belirledi. Bu da 2008 Haziran?ından beri ucuzcu sağlık kuruluşlarında riskli operasyonların sayısını artırdı.

Devlet katarakt ameliyatının maliyetinin 350 TL'sini karşıladığı için vatandaş ucuzcu hastaneye gidiyor. Bunların önemli bölümü ikinci ameliyata, ya da uzun ilaç tedavisine mecbur kalıyor

İSTANBUL - Dünyagöz Hastaneler Grubu Başkanı Eray Kapıcıoğlu, “Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), katarakt ameliyatında  devletin ödeyeceği rakamı 2008 Haziranında 712 TL’den 350 TL’ye indirdi. 1500 TL’lik ameliyata verilen bu rakamın göz sağlığını tehdit ediyor. Bu fiyatları kabul eden küçük sağlık kuruluşlarında ucuz ameliyat yaptıran hastalardan 2 bin 200’ü bize geldi. Tekrar ameliyat, tedavi derken ancak yarısının gözü kurtarılabildi’ dedi
Kapıcıoğlu’na göre ameliyatlarda kamunun ödeyeceği payın düşük tutulması hastaların gözlerini riske atıyor. Eray Kapıcıoğlu, “Bazı küçük sağlık kuruluşları, hastadan para almadan, sadece SGK’nın ödeyeceği 350 TL’ye katarakt ameliyatı yapıyor. 5-10 dolarlık kalitesiz mercekler kullanıp, hastaların gözünü tehlikeye atıyor. Oysa kataraktta kullandığımız lensin fiyatı 270 dolar düzeyinde bulunuyor. Yani, 1500 TL’den aşağı katarakt ameliyatı yapmak mümkün değil” dedi. Kapıcıoğlu, “ucuz katarakt” operasyonu geçiren 2 bin 200 kişinin sonradan Dünyagöz Hastaneleri’ne başvurduğunu, bunlardan yüzde 50’sinin gözünü kurtarabildiklerini öne sürdü.

Başbakan’a dosya sunduk

SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği “düşük kamu payı” sınırının hastaların göz sağlığını nasıl tehlikeye attığını ortaya koyan bir dosyayı geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğunu ifade eden Eray Kapıcıoğlu, ‘Peki devlet hangi maliyete göre bu hesabı yapıyor’ sorusuna ise  şu yanıtı verdi:
“Devlet hiçbir maliyet hesabı yapmadı. 5 yıldır fiyat artırmadıkları gibi bir de geçen yıl fiyatı 741 TL’den 350 TL’ye düşürdüler”
Kapıcıoğlu, Sağlık Bakanlığı ve SGK’nın kornea nakli için 712 TL’ fiyat belirlediğini, oysa kendilerinin vakıf üniversitelerinden korneayı 1200 TL’ye alabildiklerini vurgulayarak, şunları anlattı: “Biz halkımızı katarakt operasyonlarında kullanılan kalitesiz mercekler ve göz sağlığı üzerinde bıraktığı etkiler konusunda uyarmak üzere televizyonlarda kampanya başlattık. Kampanyayı başlatmamızın nedeni, SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı son kararlar ve göz ameliyatlarında belirlenen fiyatlardır. Devlet, katarakt gibi önemli ameliyata 350 TL ödüyor. Pek çok küçük kuruluş, buna uygun fiyat tutturmak için 5-10 dolarlık Çin ve Hindistan malı kalitesiz mercekler kullanıyor. Yunanistan bunların ithalini yasakladı. Ucuz, kalitesiz lensler ve malzemeler gözde, görüş kalitesinde azalma ve kayıplara, enfeksiyonlara, 2 yılda gözde farklı komplikasyonlara sebep olabilir. Merceğin tekrar ameliyatla değiştirilmesi gerekebilir.”

Ciddi görme sorunları olacak

Kalitesiz merceklerle katarakt operasyonu geçiren binlerce SGK’lı hastanın 1-2 yıl içinde ciddi görme sorunlarıyla karşı karşıya kalacağını savunan Kapıcıoğlu, şunları dile getirdi:
 “Tüm diğer göz ameliyatlarında durum daha da vahimdir. Önem ve zorluk açısından kalp ya da beyin ameliyatından farkı olmayan, mesleki beceri açısından beyin ya da kalp cerrahından farkı bulunmayan göz hekimlerinin yaptığı ameliyatlara, örneğin ‘glokom için 541 TL, vitrektomi için ise 768 TL fiyat belirlenmiş. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı, Sağlık Bakanlığı’nı ve SGK’yı geçtiğimiz günlerde uyardık. Umarız çok geç olmadan bu fiyatlar yeniden düzenlenir.“
Kapıcıoğlu 5 yıldır 2 TIR’la köylere giderek ücretsiz sağlık hizmeti verdikleri projeyle ilgili de şunları söyledi:
 “5 yılda 5 bine yakın ameliyat, 250 bin muayene yaptık ve 40 bine yakın ücretsiz gözlük dağıttık. Hiçbirinden ücret talep etmedik. BP Petrolleri de 2 TIR ve onların yanında dolaşan iki otomobilin 5 yıldır sponsoru. 30 gün Anadolu’nun dörtbir yanını dolaşan TIR’ların aylık 20 bin doları bulan yakıt masrafını 5 yıldır BP karşılıyor” diye konuştu. Eray Kapıcıoğlu bu proje kapsamında Çanakkale’de hayatında hiç doktora gitmemiş ve 9 yaşından beri katarakt olan 75 yaşındaki bir köylüyü İstanbul’a getirerek ameliyat ettiklerini anlattı. (Radikal)

‘Bir taşla iki kuş vuruyor’
Eray Kapıcıoğlu, yabancı hastaların göz tedavi ve ameliyatları için Türkiye’ye yönelmelerinde fiyatın da önemli rolü olduğunu ifade ederek, “Avrupa ülkelerinde 3-4 bin avroya gerçekleşen bir operasyon, bizde 1800 avroya iniyor. Bu parayla aynı zamanda 5 yıldızlı otelde bir hafta tatil yapma şansı da doğuyor. Yani bir taşla iki kuş vuruyor” diye konuştu.

Eylülde Antalya

Kapıcıoğlu, krizde büyümeyi durdurmayı, gerilemenin başlangıcı saydıklarını vurgulayarak, şunları anlattı: “Krizi ancak yatırımlarla durdurabiliriz. 2009’a iki yatırım sığdırıyoruz. Bunlardan ilki, 25 Mart’ta Ankara’da açılan en büyük hastanemiz. Resmi açılışı ise başbakanımız 10 Mayıs’ta yapacak. Eylül 2009’da da Antalya’daki hastanemizi hizmete açacağız. Özellikle yabancı hastalar Antalya’ya hem tatile, hem de göz tedavisine gelecek. Sağlık turizmi için Türkiye’ye gelen bir hasta, sadece turizm amaçlı gelenin iki katı döviz bırakıyor.”

Kriz yabancı hasta sayısını artırıyor
* Eray Kapıcıoğlu, Avrupa’da Almanya, Belçika ve Hollanda’nın 4 ayrı noktasında açtıkları kiliniklerle yabancı hastalara hizmet verdiklerini belirterek, şunları söyledi:
* Bu ülkelerde tetkiklerini yaptığımız hastaları, eğer göz yapıları operasyona uygunsa, Türkiye’ye yönlendiriyoruz.
Böylelikle ülkemize döviz kazandırıyoruz.
* Büyük bölümü Almanya, Hollanda ve İskandinav ülkelerinden olmak üzere, dünyanın 97 değişik ülkesinden hastamız var.
* Yabancı hastalarımız özellikle lazer tedavisi için geliyor. Son dönemde katarakt ameliyatı için gelen yabancı hasta sayısı da artıyor. 2007’de yurt
dışından gelen hasta sayımız
15 bindi. 2008’de 20 bin yabancı hastayı tedavi ettik. Krizin başladığı Ekim 2008’den itibaren yabancı hasta sayımız arttı. Bu yıl 30 bini buluruz.