'Vatandaşın tercihi ev ve araba'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'piyasalardaki hareketsizliği' vatandaşın tercihini ev ve arabadan yana yapmasına bağladı. Başbakan Erdoğan, Türk parasının değerini koruyan hükümete bazı çevrelerin...

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'piyasalardaki hareketsizliği' vatandaşın tercihini ev ve arabadan yana yapmasına bağladı. Başbakan Erdoğan, Türk parasının değerini koruyan hükümete bazı çevrelerin, 'Değeri bu kadar yüksek olmaz, düşerelim' demeye başladığını, hükümetin para basarak, 'hormonal büyüme' yolunu seçmeyeceğini, ekonomik programı sürdüreceğini kaydetti.
Yurtdışına eğitim amacıyla gönderilen ve mecburi hizmetlerini yerine getirmeyen öğrencilerin geri ödemelerinde kolaylık yapacaklarını açıklayan Erdoğan, hurda araçlara da vergi affı getirileceğini söyledi. Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, ağırlıklı olarak ekonomideki gelişmeleri değerlendirerek, şu mesajları verdi:
CHP'YE ÖZELLEŞTİRME ELEŞTİRİSİ: Son günlerde özelleştirme konusunda muhalefetin sergilediği tavır, esas itibarıyla fikri arka planı zayıf, reflekse dayalı bir tavırdır. Bu alışageldiğimiz, zaman zaman tamamen tersinin yapıldığı bir tablodur. Özelleştirme, onların zannettiği gibi, kamunun elindeki zarar eden işletmelerin özel sektöre satılması, devredilmesi değildir. Kamu sektörünün ekonomideki payının azaltılması devleti zayıflatmaz aksine toplumu güçlendirir. Yani, siyasi ve ekonomik anlamda demokrasi için de kamu sektörünün ekonomideki payının azaltılması gerekmektedir.
GÖLGE DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR: Bazı çevreler bir hususu dillerine dolayıp bu başarıya gölge düşürmek istiyorlar. Neymiş? 2004 yılında işsizlik oranı yüzde 10.3'müş, 2005 yılında 11.5'e yükselmiş... DİE, 2005 yılından itibaren daha önce üçer aylık dönemler halinde açıkladığı işsizliğe ilişkin verileri aylık olarak açıklamaya başladı. Nisan ayında da 2004 Aralık-2005 Ocak-Şubat dönemini içeren, 2005 Ocak verileri açıklandı. Bu verilerle henüz kıyaslama yapma imkânımız yok. Ne zaman kıyaslama yapabileceğiz? Bu ayın sonunda, Şubat 2005 verileri açıklanınca, geçen senenin ilk çeyreğiyle kıyaslama mümkün olacak.
EKONOMİDEN ANLAMIYORLAR: Bu sistem değişikliğini göz ardı edip, 'İşsizlik arttı, bakın yüzde 11.5'e yükseldi' derseniz, kusura bakmayın, buna ekonomiden anlayan herkes güler. İşsiz olan 1.1 milyon insanımız ülkemizde iş sahibi oldu. Bunlar resmi rakamlar. Hiç rakamları eğip bükmeye, öncesini sonrasını görmeden yorum yapmaya, 'Ben yaptım, oldu' demeye gerek yok.
NEDEN EV ARABA: Hafta sonu Siirt'teydim. Esnaf, fiyatların düştüğünü söyledi, 'Piyasada hareket yok' dedi. Biz bunu da düşünüyoruz. Vatandaş kredi temin ediyor, ev alıyor, araba alıyor. Bu insanlar eskiden 'acil' dediği ürünlere yönelmiyor. Büyük yatırımlara vatandaşın girmesi küçük esnafta sirkülasyonu etkiliyor. Buna bir zihniyet değişimi diyebiliriz. Bu takdir vatandaşımıza aittir. Halkımızın beklentileri çok yüksek, bunu çok iyi biliyoruz, çok iyi hissediyoruz ve çok açık olarak görebiliyoruz.
HORMONAL BÜYÜME: Bazıları zaman zaman akıl vererek 'Para basın' diyor. Bunu bizden önce birileri yapıyordu. "Şu kadar bas para, beş veririz, üç veririz" diyorlardı. Bunlar olur ama o zaman o koskoca hormonal büyüme ile bir yere gelmiş olanlar, ciddi hastalıklara nasıl düştüklerini öğrenirler. Aynen ülkemizde olduğu gibi...
DÜŞÜRÜN DİYORLAR: Türk parasını korumayı gerçekleştiren bu iktidara bazı çevreler, 'Değeri bu kadar yüksek olmaz, düşürelim' demeye başladı. Bunun sanal olduğunu bilmemiz lazım. İnşallah bu da oturacak. 'Biraz sıkıntı çektik ama yapılan doğruymuş' denilecek.
ÖDEME KOLAYLIĞI: Milli Eğitim Bakanlığı'nın daha önce yurtdışına eğitim için gönderdiği ve mecburi hizmeti yapmamış öğrencilerin geri ödemeleri ile ilgili bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bu öğrencilerimize ödeme kolaylığı getiriyoruz. Bu öğrenciler, kendilerine döviz cinsinden yapılan masrafı aynı döviz cinsinden ve yasanın yürürlük tarihine kadar faiz uygulanmaksızın ödeyebilecek.
HURDA AFFI: Trafiğe çıkma imkânını kaybeden, hurda haline gelen, trafik kaydı silinmediği için motorlu taşıtlar vergisi ödeyen araç sahibi, 31 Aralık 2005'e kadar araç kayıtlarını trafikten sildirirlerse vergi ve cezayı ödemeyecek.
Erdoğan'a 'Açım' protestosu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisindeki grup toplantısında bir vatandaş tarafından 'Açım' diyerek protesto edildi. Erdoğan grup konuşmasında, ağırlıklı olarak ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki olumlu gelişmeleri rakamlar ile açıklarken izleyici localarından bir vatandaş, ayağa kalkarak elindeki kâğıdı sallayıp, "Sayın Başbakanım açım, işsizim..." diye bağırdı. Meclis güvenlik görevlileri protestocu vatandaşı apar topar grup salonundan dışarı çıkardı.
Başbakan'ı protesto eden vatandaşın 1975 Van-Patnos doğumlu Murat Zengin olduğu öğrenildi. Ankara'da ikamet eden Zengin'in hırsızlıktan 32, dolandırıcılık ve yankesicilik suçundan 9 olmak üzere toplam 41 ayrı suç kaydının olduğu ifade edildi. Geçirdiği trafik kazası nedeniyle sakat olduğu ve çalışmadığı belirtilen Zengin'in elinde salladığı kâğıdın da sakat olduğuna dair rapor olduğu öğrenildi.