'Vatani görevimi tamamladım' diyen Korkmaz, görevinden ayrılıyor

'Vatani görevimi tamamladım' diyen Korkmaz, görevinden ayrılıyor
'Vatani görevimi tamamladım' diyen Korkmaz, görevinden ayrılıyor

Üç yıllık bir dönem için getirildiği başkanlık görevinin 2009 kriz yılı başlayınca bir yıl daha uzadığını açıklayan Alparslan Korkmaz, Ben vatani görevimi tamamladım dedi.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın Temmuz 2006'daki kuruluşundan bu yana başkanlık görevini sürdüren Alpaslan Korkmaz, 31 Ağustos tarihi itibarıyla görevinden ayrılacağını açıkladı

İSTANBUL - T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, bugün yaptığı yazılı açıklamada 31 Ağustos 2010 itibarıyla başkanlık görevine veda edeceğini duyurdu. Korkmaz Ajans’ın Temmuz 2006’da kuruluş aşamasından bu yana Başkanlık görevini yürütmekteydi. Alpaslan Korkmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleri ile getirildiğim bu görevle, Türkiye’nin ilk Yatırım Ajansı’nı kurma şerefine nail olduğum için çok mutluyum. Üç yılı kapsayacak bir dönem için getirildiğim bu görevi, 2009 krizi başlayınca ek bir yıl daha sürdürdüm. Ve şimdi bayrağı teslim etme vakti geldi. Başbakanlık Yatırım Ajansı; bugün sahip olduğu profesyonel, kurumsal ve vizyoner yapı paralelinde, ülkemiz adına önemli çalışmalara imza atmaya devam edecektir. Görevde kaldığım dört yıla yakın bu süreç içerisinde vatanıma hizmet etmiş olmaktan ötürü büyük onur duydum. Sayın Başbakan’ımıza bana bu fırsatı verdikleri ve esirgemedikleri desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkürü borç bilirim.” 

Çocuklar İsviçre’de
Alpaslan Korkmaz üç yıl için getirildiği başkanlık görevinde dördüncü yılını doldurmak üzere olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“Ben vatani görevimi tamamladım. Sayın beyefendiyle ilk el sıkışmamızda zaten üç yıl için anlaşmaya varmıştık. Şimdi neredeyse dört yıl doluyor. Birkaç aydır kendilerine bu konuyu hatırlatıyor ve hazırlıyordum. Son konuşmamızda ise kendilerine İsviçre’de olan iki çocuğuma daha çok vakit ayırmak istediğimi söyleyince tamam dedi.”

Üniversitede ders verecek
Korkmaz, İsviçre’de halen öğretim üyesi olduğu Neuchatel Üniversitesi’nde ders vermeye devam edeceğini belirterek ‘Üniversiteye de daha çok zaman ayıracağım., O işi seviyorum. Belki Türkiye’den birkaç üniversitede de ders veerebilirim. Teklifleri değerlendireceğim’ diye konuştu.T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın bir sonraki başkanıyla iligili resmi açıklama ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

Beş dil biliyor
Ajanstan ay sonunda ayrılacak olan Korkmaz, 1960’larda İsviçre’ye işçi olarak giden Kayseri bir anne-babanın oğlu. Neuchatel Üniversitesi’nde iş yönetimi okumuş. Uluslararası ve kültürler arası müzakereler konusunda doktora çalışması var. İş hayatına 1994’te Onur Air finans departmanında başlayan Korkmaz, 1997’de de Begotex şirketinde direktör olmuş. Begotex merkezi İsviçre’de bulunan ve 21 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir danışmanlık firması. 

Başbakan davet etmişti
Globalleşme stratejilerinde uzmanlaşan ve özel sektör firmalarıyla çalışan şirket, ayrıca İsviçre’nin Neuchatel, Vaud ve Valais kantonlarının da yabancı sermaye konusunda danışmanlığını yapmış. Bir İsviçre vatandaşıyla evli olan Krokmaz’ın iki çocuğu var.
Korkmaz, Mart 2002’de Begotex’ten Neuchatel kantonuna yatırım çekmekle görevli Yatırım Promosyon Ajansı’nın direktörlüğüne getirilmişti, Korkmaz,  Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın kuruluş sürecinde Başbakan Erdoğan tarafından Türkiye’ye davet edilmiş ve 2006 Ekim ayında ajansın ilk çalışanı olarak göreve başlamıştı.

80 bin şirkete ulaşıldı
Türkiye’nin kalkınmasında kalkınmasında gereksinim duyulan doğrudan yabancı ve yerli yatırımları teşvik eden, yatırımcılara her tür desteği sunmak amacı ile kurulan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Başkan Alpaslan Korkmaz’ın görev sürecinde öncelikle yapılanmasını tamamladı. 2006 yılında kuruluş ve organizasyon çalışmaları tamamlanan Ajans bugüne kadar doğrudan 2000’ü aşkın projeye müdahil oldu. Dünyada doğrudan 80 bin şirketle temasa geçti.
Yatırım Ajans’ın ‘destek’ çalışmaları kapsamına; bir yatırımın Türkiye’ye kazandırılması aşamasındaki tüm süreçlerin yönetilmesinden yatırımcıların Türkiye’de yatırımlarını gerçekleştirirken ya da gerçekleştirdikten sonra yatırımlarına devam ederken karşılaştıkları sorunların çözümüne kadar pek çok faaliyet giriyor. Tanıtım anlamında da tüm dünyada yaptığı medya kampanyalarının, yaptığı sunumların, yatırımcılarla yaptığı birebir görüşmelerin önemi büyük. (Radikal) 

21 ülkede 11 farklı dilde hizmet veriyor 
Türkiye’nin Yatırım Ajansı yurtiçi yapılanmasının yanı sıra, ABD , Almanya, Çin, Fransa, Hindistan, İngiltere , İspanya, İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Körfez ülkeleri (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Umman), Rusya Federasyonu ve Suudi Arabistan olmak üzere toplam 21 ayrı ülkede 15 temsilciliğiyle faaliyet gösteriyor. Yabancı yatırımcıları ‘tek-durak-hizmet’ anlayışı ile karşılamak, geniş hizmet çerçevesi içinde yatırımcıların Türkiye’deki ticari faaliyetlerinden en yüksek düzeyde yarar sağlamalarını kolaylaştırma misyonu ile hareket eden Ajans, dünyada 11 dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca, Rusça, Arapça, Korece ve Çince) hizmet veren sayılı kurumlardan biri. 

Avrupa’nın en başarılı ikinci ajansı
Başbakanlık Yatırım Ajansı, Haziran 2009’da Dünya Bankası kuruluşlarından IFC (International Finance Corporation) tarafından listelenen ‘Dünyanın En İyi Ulusal 181 Yatırım Ajansı’ sıralamasında ilk defa değerlendirmeye alınmış ve dünya genelinde 15. sırada yer almıştı. O dönemde henüz 2.5 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen birçok rakibini geride bırakarak sıralamaya giren ajans, ‘Global Investment Promotion Benchmarking 2009’ olarak geçen aynı listelemede, gelen taleplerin yönetilmesi konusunda en başarılı performans gösteren ulusal yatırım ajansları kategorisinde ise; Avrupa’da 2’inci, Dünya sıralamasında da 5’inci sırada yer almıştı.