Ve faiz yüzde 1'in altında

Bankaların konut kredisi yarışı iyiden iyiye kızıştı. Konut kredisi yarışında bu hafta yüzde 1,08 ile yeni düşüş dalgasının...

İSTANBUL - Bankaların konut kredisi yarışı iyiden iyiye kızıştı. Konut kredisi yarışında bu hafta yüzde 1,08 ile yeni düşüş dalgasının başlamasının ardından Anadolubank dün konut kredisi faizini 0,99'a indirdiğini açıkladı. Böylece Türkiye'de ilk kez konut faizi yüzde 1'in altına indi. Bankacılık çevrelerinin "Faiz ancak 2006'nın ortalarına doğru yüzde 1'in altına iner" değerlendirmesi ise böylece altı ay önce gerçekleşmiş oldu.
Bankalar arasındaki yarış bu hafta faizleri 1,08-1,05'lere kadar getirmişti. Pazartesi günü İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Vakıfbank faizini 1,08'e indirdiğini açıkladı. Salı günü ise Koç Grubu'na geçen Yapı Kredi ve Koçbank da 20 yıla kadar vadeli konut faizini 1.07'ye indirdi. Dün de faiz indirim yarışı devam etti. Bu yılın başında BNP Paribas ile evlilik yapan TEB, 10 yıl vadede aylık yüzde 1.15 olan konut kredisi faizini, yüzde 1.09'a çektiğini açıkladı. Yine dün Anadolubank'da, YTL'ye endeksli 10 yıl vadeli konut kredisine uyguladığı faizini 1,19'dan 0.99'a düşürdüğünü duyurdu. Bu oranla Anadolubank Türkiye'nin en düşük faizli konut kredisini veren bankası oldu. Faiz indiriminin ardından Anadolubank'tan 50 bin YTL tutarında 120 ay vadeli konut kredisi kullanan bir müşterinin aylık geri ödemesi 731 YTL, 100 bin YTL alanların ise bin 462 YTL oldu.
Ziraat, Halk'ı bekliyor
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankacılık sektörüne yabancıların gösterdiği ilgiye dikkat çekerek "Bu rüzgâr iyi yakalanmalı, zaman kaybedilmeden yola çıkılmalı" dedi. 'Kamu bankalarının özelleştirmesinde öncelik Halk Bankası'nda' diyen Çağlar, Halk'ın özelleştirilmesinin ardından Ziraat Bankası'nda da yatırım bankası için ihaleye çıkılacağını açıkladı.