Ve faizi düşürdü

Ve faizi düşürdü
Ve faizi düşürdü
Merkez Bankası politika faizini 16 ay aradan sonra düşürdü.

Merkez Bankası Para Politikası, 16 ay aradan sonra politika faizini düşürdü. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75’ten 5,50’ye düşürüldü. PPK’dan yapılan açıklamada, “Son dönemde açıklanan veriler, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyid etmektedir. Yurt içi nihai talep ılımlı seyretmeye devam etmekte, ihracat ise küresel büyümenin zayıflamasına rağmen artış eğilimini korumaktadır. Bu doğrultuda, toplam talep koşulları enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam etmektedir.
Merkez Bankasının yıl ortasından itibaren uyguladığı destekleyici likidite politikasının ve risk iştahındaki göreli iyileşmenin etkisiyle son dönemde güven endekslerinde ve kredi büyümesinde kayda değer bir artış gözlenmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde iç talebin büyümeye daha fazla katkı yapacağı öngörülmektedir.
Kurul, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki olumlu seyrin katkısıyla enflasyonun yılsonunda Ekim Enflasyon Raporu tahminine kıyasla oldukça düşük bir düzeyde gerçekleşeceğini öngörmektedir. Bununla birlikte, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ve enerji fiyatlarındaki artışların dolaylı etkileri orta vadeli enflasyon görünümü açısından yakından izlenmektedir.
Kurul, sermaye girişlerinin hızlandığı mevcut konjonktürde finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağını belirtmiştir. Bu doğrultuda Kurul, finansal istikrarı desteklemek amacıyla, politika faizini sınırlı oranda düşürürken zorunlu karşılıklara ilişkin ölçülü adımların atılmasını uygun bulmuştur. Önümüzdeki dönemde finansal istikrar açısından gerekli görülmesi halinde faiz koridorunda ölçülü bir ayarlamanın gündeme alınabileceği ifade edilmiştir.
Öte yandan, küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda, alınan tedbirlerin krediler, yurt içi talep ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri dikkatle takip edilecek, Türk lirası fonlama miktarı gerekli görüldüğünde aşağı veya yukarı yönlü ayarlanacaktır.
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır” denildi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Merkez Bankası

  ,

  PPK

  ,

  Politika

  ,

  Para

  ,

  Kredi

  ,

  faiz

  ,

  gıda

  ,

  ihale

  ,

  Enerji

  http://www.radikal.com.tr/111264111126411

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gelecekle ilgili belirsizlik - ibo36

  Bu haberden anladığım Merkez Bankasının gelecekle ilgili somut bir beklentisi yok. Özetle diyor ki; Şu an için koşullar biraz iyi gibi gidiyordu ben de politika faiz oranını 25 baz puan düşürdüm. Bu tip açıklamaların sonunda MB gelecekle ilgili tahminler yapar ve bu tahminler karşısında takınacağı tutumu, yani uygulayacağı politikayı da anlatır. Bu konuşmada gelecekle ilgili beklentiler kısmı özetle; gelecekte herşey olabilir, bu durumda ben de herşeyi yapabilirim, faizi indirebilirim de çıkarabilirim de; para stoğunu artırabilirim de azaltabilirim de diyor :) Dolayısıyla yatırımcıya maalesef hiçbir sinyal vermiyor.