'Vebali üzerlerinde kalır'

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) T.A.Ş. Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu, "Ana hedefimiz 2007'de 7 milyon ton, 2010'da 10 milyon ton, 2023 yılında da 18 milyon ton yassı çelik üretmektir" dedi.

EREĞLİ - Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir) T.A.Ş. Genel Müdürü Kerim Dervişoğlu, "Ana hedefimiz 2007'de 7 milyon ton, 2010'da 10 milyon ton, 2023 yılında da 18 milyon ton yassı çelik üretmektir" dedi.
Bu yıl içinde özelleştirilmesi gündemde olan ve dünyanın en büyük demir çelik üreticilerinin talip olduğu Erdemir'in 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Dervişoğlu, Erdemir'e talip olanları uyarmayı da ihmal etmedi. Genel müdür Dervişoğlu, Erdemir'de çıtayı fazlasıyla yükselterek sürdürülebilir başarıyı yakaladıklarını vurgulayarak "Rehavete kapılıp da geriye bakmamalı. Bizden bayrağı devralanların geriye gitmeleri durumunda vebal üzerlerinde kalacaktır. Erdemirli olmak bir ayrıcalıktır" diye konuştu.
Dervişoğlu, kuruluşlarının 40. yıldönümü dolayısıyla Erdemir Bağlık Gazinosu'nda fabrika çalışanlarından 20 yılını dolduranlar için düzenlenen plaket töreninde yaptığı konuşmada, Erdemir'in verimli çağında olduğunu söyledi.
'40 yaşında evladım var'
Alın teriyle suladıkları çelik üretiminde dünyada sayılı kuruluşlar arasında yer aldıklarını anlatan Dervişoğlu, şöyle konuştu: "Ben, 40 yaşında evladı olan bir baba neler hissediyorsa, oğlumuz olarak gördüğümüz Erdemir için de aynı şeyleri hissediyorum. Oğlumuz büyüdü, gelişti ve ülke sanayisine katkıda bulunmaya başladı. Bu yolda en büyük dayanadığımız gözlerinin içi sürekli gülen ve 'Başaracağız' diyen ekibimdir. Çalışma azmine sahip Türk işçisi ve mühendisi her şeyin en iyisini yapar. Yeter ki, amirleri örnek olsun. 2004'ü 473 milyon dolar kârla kapatmıştık. Göreve geldiğimiz günden itibaren 'Başarısızlık bizler için ölüm' demiştim. Bu uğurda sağlığımızı ve sıhhatimizi verdik. 2007 yılında 7 milyon ton, 2010 yılında 10 milyon ton, 2023 yılında ise 18 milyon ton yassı çelik üretmek ana hedefimizdir. Bu konuda da İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları'ndaki (İsdemir) yatırımlarımız da devam ediyor."
Yeni yatırım tamamlandı
Dervişoğlu, bu yılın aralık ayında fabrikalarında yassı mamul endeksli Levha Haddehanesi'nin devreye gireceğini belirterek, "Erdemir, çıtayı fazlasıyla yükselterek sürdürülebilir başarıyı yakaladı, rehavete kapılıp da geriye bakmamalı. Bizden bayrağı devralanların geriye gitmeleri durumunda vebal üzerlerinde kalacaktır. Erdemirli olmak bir ayrıcalıktır" dedi.
Vali Yavuz Erkmen de Erdemir'in, Türkiye'nin gözbebeği olduğunu söyledi. Törenin ardından fabrikada çalışanlardan 20 yılını dolduran 34 personele plaket ve şilt verildi. (Radikal, aa)