Vekiller affı beğenmiyor

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yapılandırılmasına yönelik tasarıda öngörülen indirimi milletvekilleri yeterli bulmadı.

ANKARA - SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının yapılandırılmasına yönelik tasarıda öngörülen indirimi milletvekilleri yeterli bulmadı. Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, tasarıya topluluk sigortası kapsamındaki borçların da dahil edileceğini söyledi. TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu dün tasarıyı görüştü. Sosyal Güvenlik Prim Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması Hakkındaki Kanun Tasarısı ele alındı. Görüşmelerde hem iktidar hem de muhalefet milletvekilleri borç indirim oranlarını ve 36 aylık taksit sürecini yeterli bulmadıklarını dile getirdi.
AKP Aksaray Milletvekilli Ahmet Yaşar, yeniden yapılandırmanın özellikle Bağ-Kur'lu borçlular üzerine ciddi yük getireceğini belirterek, "Bu şekilde bir çoğu ödeme imkânı bulamayacak. Tasarıya göre borçlarda yüzde 30'luk bir iyileştirme yapılıyor. Hiç olmazsa prim aslına bugünkü TEFE oranı uygulanmalı ve en az yüzde 50 oranında bir indirim yapılmalı. Aksi takdirde bu borçların ödeneceğini sanmıyorum" dedi. Yaşar, 2003'te de bir borç yapılandırılmasına gidildiğini, ancak faizlerin yüksekliği nedeniyle kimsenin borcunu ödeyemediğini anımsatarak, "Bugün de aynı şeylerin yaşanmaması için borçlarda en az yüzde 50 oranında indirim yapılmalı" diye konuştu.
AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ise, tasarıya göre 31 Mart 2005'e kadar olan borçların yeniden yapılandırılacağını ifade ederek, bu tarihin 31 Ekim 2005 olarak değiştirilmesini istedi. Tanrıverdi, "Toplumun beklentisi de bu yöndedir. Ayrıca 36 ay olan taksit süresi 48 aya çıkarılmalıdır" dedi. Görüşmeler sırasında CHP'li üyeler prim borçlarının tamamının bir kereye mahsus affedilerek, Hazine tarafından üstlenilmesini içeren önerge verdi. Bu önerge kabul görmedi.
'2 katrilyon tahsilat yapıldı'
Başesgioğlu ise 2003, istenilen sonucu alamadıklarını vurgulayarak, buna rağmen, 2 katrilyon liranın üzerinde prim tahsilatı gerçekleştiğini dile getirdi.
Bakan Murat Başesgioğlu topluluk sigortası sistemindekilerin prim borçlarının da yeniden yapılandırma kapsamına alınması yönündeki öneriye destek verdi. Murat Başesgioğlu, topluluk sigortasını sisteme dahil etmek için genel kurulda önerge verileceğini söyledi.