Vekiller maaşlarına zammın yolunu arıyor

Vekiller maaşlarına zammın yolunu arıyor
Vekiller maaşlarına zammın yolunu arıyor
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis’te dün sona eren bütçe görüşmelerinin ardından milletvekili maaşlarında artış sağlayacak bir düzenlemeyi gündeme getirmek için arayış başladı. Mevcut milletvekilleri ile emekli milletvekillerinin maaşlarına zam ve özlük hakları konusundaki yasal düzenleme için yeni bir hazırlık yapıldığı öğrenildi. Türk Parlamenterler Birliği, bu hazırlığın bir yasal düzenlemeyle gündeme getirilmesi için dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nu ziyaret etti ve destek aradı.
TBMM’de, milletvekili maaş ve özlük haklarında ‘iyileştirmeye’ gidecek bir yasal çalışma için kapı aralanıyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya gelen Anayasa ve İçişleri Komisyonu üyesi milletvekilleri, ‘özlük ve zam’ konusunu da gündeme getirdi. Milletvekilleri, çok sayıda düğüne gidip altın takmak zorunda kaldıklarını, ziyaretçilere yemek ısmarladıklarını, her hafta seçim bölgesine gittiklerini belirterek, aldıkları maaşın yetmediğinden yakındı.
Maaşlarla ilgili bu yakınmalar üzerine TBMM Başkanı Çiçek’in, “Milletvekillerimizin birçok harcamasını karşılayamıyoruz, ama bu konuda bir şey yapmak istediğimizde kamuoyu sadece milletvekili maaşı üzerinden tartışıyor” diyerek kaygısını dile getirdiği ifade edildi. Milletvekilleri ise eski vekillerden yüzde 50’sinin maaşında icra bulunduğunu anlatarak, bir düzenleme yapılması için Çiçek’in harekete geçmesi istendi.
Ertelenen tasarı
 
Bu noktada gözler TBMM Genel Kurulu gündemindeki Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’na çevrildi. TBMM Genel Kurulu’nda dün sona eren bütçe görüşmelerinin hemen ardından ele alınacağı açıklanmıştı. Ancak daha şekilde ertelendi. Tasarıya maaşlarla ilgili düzenleme eklenip eklenmeyeceği merakla bekleniyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111310811131086

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vekiller maaşlarına zammın hk - fgemak

  türkiye nüfusunun yarısı borçlu,kimse elde ettiği gelirle geçinemiyor,milletvekilleri bu sıkıntıyı yaşadıklarında insanları daha iyi anlayacaklardır,aldıkları ücreti beğenmiyorlarsa istifa edip gitsinler,özel sektörde bir çalışan geliri yetmediğinde maaşına zam istediğinde eğer patronu vermiyorsa ya kanaat edip çalışacak yada istifa edecektir.bunlar insan değil mi,kendilerine yontan kendi maaşını kendi belirleyen türkiyede hiç bir çalışan insan yoktur, bunların ayrıcalığı nedir bunun sorgulanması lazım.

  Emekli Maaşları - 727272

  "İngiltere'de çalışırken örneğin 100 TL alan biri emekli olunca 25 tl alıyor"muş. Emekliden kesin milletvekiline verin daha ne duruyorsunuz! Emekli milletvekilleri de bundan etkilenir ama olacak o kadar ne yapalım!

  VİCDANLAR MI CÜZDANLARMI - pispor

  ben işçi emeklisiyim.bu kış kiyamette ısınamıyorum.sebebi doğalgazı yakamıyorum.yaktığımda huzurum kaçıyor,sinirleniyorum acaba ne kadar yaktı acaba ay başında kaç lira faturam gelir acaba maaşım yetermi.eskiden böyle değildi alırdım kömür odun huzur içinde yakar ısınırdım.bu akşam çok soğuktu en az derecede açık bırakıp yatağa girdim ama bir saat düşündükten sonra uyku tutmadı kalkıp kapattım kombiyi çünkü ya faturayı ödiyemezsem diye.işte vekiller de benim durumda ise "Vicdan" değillerise Vicdansızlık derim.

  fikir ayrılığı ! - gemerekli

  İş miletvekillerine zam olayına, rant olayına gelince nasılda aynı fikirde buluşuveriyorlar. Yani ne bdp si kalıyor ne akepesi nede cehapesi kalıyor. Birde yüzsüz yüzsüz açıklama yapıyorlar. Arkadaş, ben bu duruma razı değilim, razı olan varsa lafım onlara da geçerli.

  Asgari Ücrete %3 Size Yüzde Elli Allahtan revamı bu??? - firatline

  Asgari Ücrete %3 Size Yüzde Elli Allahtan revamı bu???

  zam - arakna

  Bu maaşla geçinemiyorlar ve iyileştirme mi istiyorlar bir de?Ayıp...hiç utanmaları da yok!!!