Vekiller maaşlarına zammın yolunu arıyor

Vekiller maaşlarına zammın yolunu arıyor
Vekiller maaşlarına zammın yolunu arıyor
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Meclis’te dün sona eren bütçe görüşmelerinin ardından milletvekili maaşlarında artış sağlayacak bir düzenlemeyi gündeme getirmek için arayış başladı. Mevcut milletvekilleri ile emekli milletvekillerinin maaşlarına zam ve özlük hakları konusundaki yasal düzenleme için yeni bir hazırlık yapıldığı öğrenildi. Türk Parlamenterler Birliği, bu hazırlığın bir yasal düzenlemeyle gündeme getirilmesi için dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nu ziyaret etti ve destek aradı.
TBMM’de, milletvekili maaş ve özlük haklarında ‘iyileştirmeye’ gidecek bir yasal çalışma için kapı aralanıyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya gelen Anayasa ve İçişleri Komisyonu üyesi milletvekilleri, ‘özlük ve zam’ konusunu da gündeme getirdi. Milletvekilleri, çok sayıda düğüne gidip altın takmak zorunda kaldıklarını, ziyaretçilere yemek ısmarladıklarını, her hafta seçim bölgesine gittiklerini belirterek, aldıkları maaşın yetmediğinden yakındı.
Maaşlarla ilgili bu yakınmalar üzerine TBMM Başkanı Çiçek’in, “Milletvekillerimizin birçok harcamasını karşılayamıyoruz, ama bu konuda bir şey yapmak istediğimizde kamuoyu sadece milletvekili maaşı üzerinden tartışıyor” diyerek kaygısını dile getirdiği ifade edildi. Milletvekilleri ise eski vekillerden yüzde 50’sinin maaşında icra bulunduğunu anlatarak, bir düzenleme yapılması için Çiçek’in harekete geçmesi istendi.
Ertelenen tasarı
 
Bu noktada gözler TBMM Genel Kurulu gündemindeki Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’na çevrildi. TBMM Genel Kurulu’nda dün sona eren bütçe görüşmelerinin hemen ardından ele alınacağı açıklanmıştı. Ancak daha şekilde ertelendi. Tasarıya maaşlarla ilgili düzenleme eklenip eklenmeyeceği merakla bekleniyor.

bigPara.com