Vekillerin balık çiftliği kardeşliği

Tarım Bakanı Mehdi Eker, Çeşme'de bir grup eski ve yeni milletvekilinin SİT alanında balık çiftliği kurduğunu söyledi.

ANKARA - Tarım Bakanı Mehdi Eker, Çeşme'de bir grup eski ve yeni milletvekilinin SİT alanında balık çiftliği kurduğunu söyledi.
Mehdi Eker, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde, balık çiftlikleriyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, Çeşme'deki bir balık çiftliğinin hikayesini anlattı. Eker, isim vermediği eski ve yeni milletvekillerinin Çeşme'de bir kooperatif kurduktan sonra, SİT alanı olan bir bölgede balık çiftliği kurmak için SİT kararını kaldırttıklarını, çiftliği kurduktan sonra da başkalarının buraya gelmesini önlemek için bölgenin yeniden SİT alanı ilan edildiğini belirtti. Eker, bu olayın, AKP hükümetinden önce yaşandığını vurgularken, ısrarlar üzerine kooperatif üyeleri arasında halen Meclis'te görev yapan bazı milletvekillerinin de bulunduğunu, hatta bunlardan birinin de CHP'li olduğunu ifade etti.
'Gerekli önlemi alırız'
Eker, hükümet olarak çevreyi kirleten balık çiftliklerini objektif olarak tespit ederek gereken önlemleri alacaklarını, ancak çevreyi kirletmeyen çiftliklerin turizmle içiçe yaşayabileceği görüşünde olduklarını kaydetti.