'Veled-i bir zina yapı oluştu'

Yeşil sermayeyi araştırma komisyonuna bilgi veren Kamer Holding'in hukuk danışmanı Gürsoy Bilgin, İslami holdingler kurulurken kendilerine mevzuat hakkında bilgi vermediği iddiasıyla...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Yeşil sermayeyi araştırma komisyonuna bilgi veren Kamer Holding'in hukuk danışmanı Gürsoy Bilgin, İslami holdingler kurulurken kendilerine mevzuat hakkında bilgi vermediği iddiasıyla Sermaye Piyasası Kurulu'nu (SPK) suçlarken, "Bilgisizlik ve SPK'nın ilgisizliğiyle ortaya ucube, veled-i zina bir yapılanma çıktı" dedi. Yeşil sermayeyle ilgili olarak TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonu tutanaklarına göre, Konya merkezli Kamer Holding'in hukuk danışmanı avukat Gürsoy Bilgin komisyona ilginç açıklamalarda bulundu.
SPK ile tanışmalarının, Arif bey adındaki SPK uzmanı ve Harun adında, Memoli lakaplı organize suçlar bürosundan bir komiser sayesinde olduğunu belirten avukat Gürsoy Bilgin, "SPK denilince hafızamızda kalan iki isim bu. Bunlar, kendi tabirleriyle, yeşil sermayenin kökünü kazıma adına ant içmiş iki şahıs" dedi.
Sermaye Piyasası Kurulu'nun, Konya'daki holding yapılanmasını gördüğü halde bir şube açma yoluna gitmemesini eleştiren Bilgin, holdinglerin ilk kurulduğu yıllarda yürürlükteki Sermaye Piyasası Kanunu'nun fiilen 'metruk' olduğunu savundu. Bilgin sözlerini şöyle sürdürdü:
"Niye metruktu, çünkü bilmiyorduk. Kimse de bize şöyle bir kanun var, şöyle şöyle yaparsanız suç işlemiş olursunuz, şu şekilde yapılanmanız gerekiyor diye bilgi vermedi. SPK'nın bize bunları anlatması gerekiyordu. İyi niyetle ortaya çıkan ekipler, yabancı ülkelerdeki vatandaşların elindeki atıl sermayeyi yurtiçine yönlendirdi. Nasıl becerdilerse becerdi. Bunu bugün tekrar yapmak mümkün değil, ama o zaman Alman hükümetini rahatsız edecek bir sermaye akışı sağlandı. Valizlerle markların gelişini sizler biliyorsunuz, vatandaş olarak Kars'taki adam biliyor, ne hikmetse SPK görmüyor, bu ciddi bir nakısadır."
Kanunlara göre SPK'nın kamuoyunu zamanında yeterli ve doğru olarak aydınlatma görevi olduğunu savunan Bilgin, "Bizim de bilgilendirilmemiz gerekiyordu. Bu bilgisizlik ve SPK'nın ilgisizliğinden dolayı, özür dileyerek ifade etmek istiyorum, ortaya ucube, veled-i zina bir yapılanma çıktı. Yani dinlediğiniz holdinglerin hepsi, kaba tabiriyle ucube, veled-i zina bir yapılanma" diye konuştu.
Avukat Gürsoy Bilgin'in bu sözleri komisyon üyesi milletvekillerinin tepkisini çekti. Yasaları bilmemenin mazeret olamayacağını, hele de bunu holdingin hukuk danışmanlığını üstlenmiş bir kişinin mazeret olarak gösteremeyeceğini ifade eden CHP'li Algan Hacaloğlu, "Herkes dışarıdan bu paraları bavula koyup buraya getirirken ve burada yatırıma geçerken, buradaki mevzuat nedir, kanun nedir, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı, hele hele hukukçuysa mutlaka bilmesi gerekir" dedi.
Öte yandan, dinledikleri tüm holding yöneticilerinden, kaç kişiden, ne kadar para topladıklarını öğrenen komisyon üyeleri, Kamer Holding yöneticilerinden bu sorulara yanıt bulamadılar. Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özer Sevencan, CHP'li ve AKP'li milletvekillerinin bütün ısrarlarına, çapraz sorularına rağmen, şirketi bir grup arkadaşı ve akrabasıyla kurduğunu, daha sonra hisseleri sattığını söyledi. 2004 yılında yaptıkları genel kurula 114 ortaklarının katıldığını, dolayısıyla kendileri açısından ortak sayısının bu olduğunu öne süren Özer Sevencan, yurtdışında parayı nasıl topladığına ilişkin soruları yanıtlamaktan kaçındı.