Vergi borçlarına teknik çalışma tamam

İSTANBUL - Öte yandan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmayı da teknik anlamda üç aşağı beş yukarı tamamladıklarını belirterek, “Başlangıç noktası yasanın geçtiği tarih olmayacak. Mutlaka öncesine götüreceğiz. Fırsatçılık yapıp da ‘nasılsa bir yapılandırma olacak, ben yükümlülüklerimi yerine getirmesem kârlı olacağım’ diyenler zarara, hüsrana uğrayacak” dedi.
Şimşek, İstanbul Kültür Üniversitesi Küresel ve Siyasal Eğilimler Merkezi’yle  Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın düzenlediği ‘Özel Sektörün Sosyal Sorumluluk Alanındaki Rolü’ konulu konferansta soruları yanıtladı. Kanunun geçtiği günden itibaren yürürlüğe girmeyeceğini belirten Şimşek, şunları söyledi:
“Muhtemelen Sayın Başbakanımızın açıkladığı tarihten önceki bir tarih itibarıyla yapacağız. Dolayısıyla mükellefler sorumluluklarını yerine getirmeye devam etsinler. Çünkü son birkaç ayı kapsamayacak. Yani yapılandırma Meclis’e geldiğinde başlangıç noktası yasanın geçtiği tarih olmayacak. Mutlaka öncesine götüreceğiz. Fırsatçılık ya pıp da ‘nasılsa yapılandırma olacak, ben yükümlülüklerimi yerine getirmesem karlı olacağım’ diyenler zarara uğrayacak, hüsrana uğrayacak.” Şimşek, yasanın bu yıla yetişeceğini kaydetti. (aa)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul